20 rád pred cestou do Chorvátska

20 rád pred cestou do Chorvátska
4.6 (92.73%) 11 votes

Množstvo Slovákov každoročne vyráža na dovolenku k “slovenskému moru”. Preto sme spísali 20 užitočných  rád, ktoré sa vám môžu pri vašej dovolenke na Jadrane zísť.

 1. Skontrolujte si stav svojho vozidla.

Je jasné, že cesta do Chorvátska na dovolenku, nie je taká istá ako cesta do najbližšieho nákupného centra. Preto by ste k tomu mali aj tak pristupovať a svoje auto pred touto cestou dať poriadne skontrolovať. Kontrola v autoservise vás totiž môže vyjsť niekoľkonásobne lacnejšie ako následná oprava vozidla v Chorvátsku.

 1. Naplánujte si trasu.

Ak sa chystáte do Chorvátska autom, určite si vopred naplánujte trasu vrátane zastávok. Nie je totiž nič horšie ako v noci blúdiť a nevedieť kam smerujete. Taktiež odporúčame si so sebou vziať GPS navigáciu alebo klasickú papierovú mapu.

 1. Mladí vodiči  a ich povinnosti a obmedzenia pri šoférovaní v Chorvátsku.

V Chorvátsku zákony rozlišujú mladého vodiča, ktorým je vodič do 24 rokov. Ten nesmie mimo obce jazdiť rýchlejšie ako 80 km/hod a na rýchlostných cestách viac ako 100 km/hod. Pri jazde na diaľnici pre neho taktiež platí obmedzenie na maximálnu rýchlosť  120 km/hod.

cesta do Chorvátska

 1. Najvyťaženejšie dni na cestách.

Sú nimi tie dni, keď sa menia turnusy dovolenkárov. Čiže pri ceste do Chorvátska je najviac zhustená doprava v noci z piatka na sobotu a taktiež celú sobotu. Pri ceste naspäť je to zasa v noci zo soboty na nedeľu.

 1. Aké doklady vám treba pri ceste do Chorvátska?

Pri dovolenke v Chorvátsku nepotrebujete pas , stačí mať so sebou len občiansky preukaz. Taktiež ale už dávno neplatí, že deti do 5 rokov stačí mať zapísané v pase rodičov. Od júna 2012 už každé dieťa bez ohľadu na to, či má týždeň, mesiac alebo 5 rokov, musí mať svoj vlastný cestovný pas. Vyplýva to z nariadenia Európskeho parlamentu.

 1. Cestovanie so zvieratami + pláže pre psov.

Ak chcete vziať na dovolenku do Chorvátska aj svojich zvieracích miláčikov, tak treba splniť určité podmienky. Mačky, psy a fredky môžu cestovať, len ak majú zabezpečený cestovný pas, v ktorom majú zaznamenané potrebné vakcinácie. Pre iné zvieratá ako napr. vtáky či korytnačky, treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára  o zdravotnom stave zvieraťa, jeho mieste pôvodu a o jeho identifikačných znakoch.

Pláže pre psov v jednotlivých oblastiach Chorvátska:

Istria

 • Poreč – pláž kempu “Istra”
 • Pula – Galebove stijene, Štinjanska vala (1. júna – 15. septembra len od 20 hod. do 8 hod.)
 • Rovinj – zátoky Lone, Cuvi, Borik-Figarola, pláže turistického kempu “Villas Rubin”
 • Umag – pláž Laguna v turistickom komplexe “Sol Stella Maris”, pláž v turistickom komplexe “Sol Polynesia”, pláže turistického komplexu “Savudrija”, pláž nudistického kempu “CampingIN Kanegra FKK Umag”

Kvarner

 • Crikvenica – pláž Podvorska
 • Opatija – pláž Slatina, pláž Punta kolovi
 • Ostrov Cres – časť pláže v kempe “Kovačine”, pláž pri ACI marine “Cres” a pri osade Gavza
 • Ostrov Krk – pláže Koralj a Dražice v Krku, Vela plaža v Baške, pláž Kijac v Njiviciach, pláž Mala Krasa v Punate
 • Ostrov Lošinj – osem rôznych pláží nachádzajúcich sa medzi piesočnatými plážami Veli žal a Porta Madonna
 • Rijeka – pláž pri štadióne Kantrida, pláže Brajdica, Kostrena a Ploče

Dalmácia

 • Ostrov Mljet
 • Ostrov Murter – pláž Podvrške pri mieste Murter
 • Ostrov Vis – pláž Vartalac v Komiži
 • Split – časť pláže Kašuni, časť pláže Kaštelet, časť Kvadar na pláži Žnjan, pláže Trstenik a Lumbarda
 • Vrsi – pláže Mulo a Ričinapsia pláž
 1. Zdravotná starostlivosť a poistenie.

Pred cestou na dovolenku vám odporúčame uzavrieť si komplexné cestovné poistenie, ktoré vám v prípade potreby pokryje náklady spojené s ošetrením. Pre porovnanie, jednodňový pobyt v nemocnici stojí okolo 150 eur a prevoz telesných pozostatkov na Slovensko, v prípade úmrtia až okolo 5000 eur. Pritom cestovné poistenie si môžete zabezpečiť v poisťovniach už za 80 centov na deň. Preto neodporúčame šetriť na svojom zdraví.

 1. Dôležité telefónne čísla v Chorvátsku.

Dúfame, že ich na dovolenke potrebovať nebudete, ale v prípade potreby je ich zasa dobré poznať 🙂

Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112

 • Prvá pomoc: 194
 • Hasiči: 193
 • Polícia: 192
 • Pomoc motoristom na cestách: 1987 (ak telefonujete zo zahraničia alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987)
 • Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195
 • Veľvyslanectvo SR v chorvátskom Záhrebe:

Adresa: Prilaz Gjure Deželica č. 10, 10000, Zahreb

Telefón: +385 14877070

Počas letnej turistickej sezóny bude od 1. júla do 31. augusta v Chorvátskej republike pôsobiť aj Vysunuté konzulárne pracovisko Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Záhrebe so sídlom v Zadare.

 1. Ako postupovať pri úraze s ježkom.

Častými úrazmi v Chorvátsku sú poranenia od morských ježkov. Tých je v Chorvátsku viac než dosť a preto vám odporúčame nosiť špeciálnu obuv do mora. Ak by ste už náhodou ale na ježka stúpili, tak vám odporúčame namočiť nohu na 20 minút do veľmi teplej vody. Vytiahnutie pichliača prstami alebo pinzetou by malo byť potom jednoduchšie. Taktiež odporúčame potom poranené miesto poriadne vydezinfikovať. V prípade ak sa vám pichliač zlomí a ostane v nohe, odporúčame návštevu lekára, aby sa vám poranené miesto nezapálilo a nezačalo hnisať.

morský ježko

 1. Pozor pri vydávaní drobných na Cestarine.

Ak budete cestovať autom do Chorvátska, tak by ste si mali dať pozor aj pri vydávaní “drobných” na Cestarine (mýtnici). Chorváti totiž často turistom vydávajú menej ako by mali. Taktiež vám tu odporúčame platiť radšej chorvátskymi kunami ako eurami, nakoľko kurz nemusí byť až tak výhodný.

 1. Potraviny – brať ich so sebou či kúpiť na mieste?

Množstvo dovolenkárov rieši každoročne dilemu či si vziať so sebou potraviny alebo si ich kúpiť až na mieste. Ceny v Chorvátsku sú však podobné tým našim, preto vám neodporúčame vláčiť množstvo potravín so sebou. Vezmite si len to, čo zjete po ceste a maximálne zopár jedál s dlhodobou spotrebou. V jednom z našich článkov sme sa pozreli aj na ceny potravín v Chorvátsku.

 1. Kde zameniť eurá za kuny?

Ďalšou dilemou väčšiny Slovákov pri dovolenke v Chorvátsku je, či si zameniť peniaze doma alebo na mieste. V podstate je to jedno, nakoľko kurzy sú podobné, možno v Chorvátsku ešte trošku výhodnejšie. Odporúčame mať ale pred cestou aspoň pár eur už zmenených za kuny. Zídu sa vám napr. pri platbe na mýtnici.

euro

 1. Slovenskí policajti. Kedy a kde budú?

Ako každoročne aj tento rok, od 1. júla do 31. augusta budú pôsobiť slovenské policajné orgány v Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej župe. Policajti sa budú nachádzať predovšetkým v rekreačných oblastiach: Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska, Baška voda, Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Moščenička, Draga.

 1. Pozor na chodenie v plavkách – už je zákaz pohybu v plavkách na verejných priestranstvách.

Ak sa chystáte na dovolenku do Splitu mali by ste si dať na toto nové nariadenie pozor! ,,Mestská rada v Splite 17. mája obmedzila pohyb turistov v plavkách na verejných priestranstvách mesta Split s výnimkou pláží a miest, ktoré sú určené na kúpanie a slnenie. Za nedodržanie zákazu pohybu v plavkách v meste a na verejných priestranstvách mimo pláže hrozí priestupkové konanie s možnosťou uloženia pokuty vo výške 500-1000 kún (cca 66-133 eur),” povedal pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Peter Stano.

Zatiaľ to platí iba v Splite, Dubrovníku a na Hvare, ale je možné, že od ďalšej sezóny sa to bude týkať celého Chorvátska. 1. Aké sú to FKK pláže?

Ak uvidíte v Chorvátsku pláž označenú ako FKK, mali by ste vedieť, že sa jedná o nudistickú pláž. Preto dobre zvážte, kam pošlete svoje deti sa kúpať.

 1. Čo v prípade dopravnej nehody?

V prvom rade sa presvedčte, či sa nikomu nič vážne nestalo a netreba poskytnúť prvú pomoc. Potom kontaktujte políciu na čísle 192. V prípade škody na vozidle, žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode (Zapisnik o očevidu), ktorý budete potrebovať pre poisťovňu na Slovensku. Nedostanete ho hneď na mieste nehody, ale na príslušnom policajnom oddelení, ktoré riešilo dopravnú nehodu. Stáť vás bude približne 20 HRK a najskôr ho získate až po 2 dňoch. Pokuta vo výške 500 HRK (66 €) vám hrozí, ak ihneď po nehode, neodstránite vozidlo tak aby umožnilo plynulú premávku. Pokuta od 2000 HRK do 5000 HRK zase hrozí tomu, kto vlastníkovi poškodenej veci alebo vozidla, nenechá svoje osobné údaje alebo nevyplní a nepodpíše Európsku správu o nehode.

dopravná nehoda

 1. Ceny pohonných hmôt?

Ceny pohonných hmôt v Chorvátsku sú mierne vyššie ako u nás, ale nie je to nič hrozné. Bližšie informácie o cenách pohonných hmôt v Chorvátsku si môžete pozrieť tu.

 1. Nočný kľud po 23 hodine.

V Chorvátsku by ste si mali dať pozor aj na dodržiavanie nočného kľudu. Ten v Chorvátsku začína od 23.00. Domáci si často na neho potrpia a neváhajú ani na svojich hostí  zavolať policajtov.
 1. Pripravte sa na počasie.

Keď už máte približne týždeň pred odchodom na dovolenku, odporúčame vám pozrieť si aj počasie vo vašej lokalite, aby ste sa vedeli pripraviť na prípadné sychravé počasie či obrovské horúčavy.

 1. Ubytovanie cez cestovku či bez?

Tento rébus  býva taktiež každoročnou záhadou. Každá minca má dve strany a to platí aj v prípade nakupovania dovolenky či už cez cestovku alebo bez nej. Bližšie sme sa tejto téme venovali aj v našom článku.

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments

Posted in Chorvátsko

About michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.