Autom do Chorvátska

Autom do Chorvátska
4.2 (84.74%) 38 votes
Plánujete cestu autom do Chorvátska? Na čo všetko si dať pozor, čo nezabudnúť a kadiaľ sa vybrať na dovolenku k Jadranskému moru sa dozviete v našom článku.
Každoročne sa v letných mesiacov množstvo Slovákov rozhodne vycestovať za dovolenkou ku „slovenskému moru“. Väčšina z nich si už v dnešnej dobe vybavuje dovolenku sama bez cestovky, prípadne si zakúpia  iba ubytovanie  v cestovnej kancelárií a dopravu si už riešia individuálne. Medzi najvyužívanejšiu dopravu do Chorvátska patrí cestná, konkrétne cesta autom. Preto sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom si priblížime, ako sa na cestu k moru pripraviť, kadiaľ sa na ňu vybrať a na čo si dávať pri ceste pozor.

 

Na čo nezabudnúť pred cestou autom do Chorvátska

Keďže cesta autom do Chorvátska nie je ako cesta do najbližšieho supermarketu, treba sa na ňu dôkladne pripraviť, aby ste predišli prípadným nepríjemnostiam a problémom. Nakoľko cestu k moru absolvujete autom, či už svojím alebo požičaným, treba sa uistiť, že technický stav vozidla je na túto dlhú trasu vyhovujúci. Určite nie je na škodu, ak zájdete do servisu dať si auto skontrolovať, alebo aspoň takúto prehliadku  absolvujete v domácich podmienkach. Pozor treba dať predovšetkým na stav pneumatík a funkčnosť bŕzd, ale netreba zabudnúť ani na kontrolu dôležitých kvapalín (chladiaca, brzdová, servo, zmes do ostrekovačov, klimatizácie a pod.) Okrem technického stavu vozidla si musíte skontrolovať aj povinnú výbavu svojho miláčika. Pozor treba dávať na to, že v každej krajine je to trošku inak. Napríklad na Slovensku vám stačí jedna reflexná vesta umiestnená v dosahu vodiča, ale v Rakúsku musíte mať toľko reflexných viest, koľko máte ľudí v aute. Podobne je to aj v  prípade používania svetiel počas dňa, pravidlá sú v každej krajine iné. Aby ste z toho všetkého nemali  zmätok, prichystali sme si v závere pre vás aj prehľadnú tabuľku jednotlivých zmien v daných krajinách. Po kontrole stavu vášho vozidla a povinnej výbavy  by ste si mali skontrolovať platnosť jednotlivých dokladov k vozidlu (STK, EK, vodičský preukaz), ako aj poistenia ( PZP ). Nezabúdajte, že pri jazde v zahraničí od vás policajti môžu žiadať predloženie zelenej karty, čo je vlastne potvrdenie o zaplatení PZP, preto je potrebné mať ju so sebou.

autom-do-chorvátskaPlán cesty

Keď už ste skontrolovali všetko podstatné u vášho tátoša, ďalšou časťou prípravy pred odchodom je správne vybrať a naplánovať cestu za vytúženou dovolenkou. Možnosti ciest autom do Chorvátska je hneď niekoľko, no väčšinou sa využívajú na cestu tieto dve:

  1. Slovensko – Rakúsko – Slovinsko – Chorvátsko
  2. Slovensko – Maďarsko – Chorvátsko

 

Slovensko – Rakúsko – Slovinsko – Chorvátsko

Táto trasa zo Slovenska do Chorvátska sa považuje za najdrahšiu, zároveň však ide aj o najrýchlejšiu a najbezpečnejšiu trasu k “slovenskému moru”. Najdrahšia je z toho hľadiska, že musíte platiť diaľničné poplatky vo všetkých troch krajinách (Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko). Za 10 dňovú diaľničnú známku u rakúskych susedov zaplatíte 8,90 €, čo je mierne zdraženie oproti minulému roku (8,80 €), no stále patrí medzi najlacnejšie diaľničné známky z okolitých krajín. Horšie je to už s diaľnicou v Slovinsku, kde aj na malý úsek diaľnice potrebujete kúpiť známku. Slovinci predávajú iba týždňovú známku (15 €) , čo pri dlhších 10 dňových pobytoch nepostačuje. Potom už  treba zakúpiť dve týždňové (2x 15 €) alebo jednu mesačnú (30 €).  V žiadnom prípade sa však  neodporúča jazda po diaľnici bez známky, kde vám hrozí pokuta okolo 120 €.

Na území Chorvátska už fungujú mýtne systémy, preto tam zaplatíte iba za tie úseky, ktoré prejdete. Trasa cez Rakúsko a Slovinsko však ma aj svoje kladné stránky. Pokiaľ neuviaznete v žiadnej letnej zápche, je táto trasa rozhodne tou najrýchlejšou spomedzi všetkých. Okrem toho poskytuje aj najväčší komfort a bezpečnosť, keďže takmer celý úsek (okrem cca 14 km po prekročení Slovinska)  vedie po diaľniciach. Vyhnete sa tým pádom aj neželanému stretu so zverou a na odpočívadlách vás budú čakať čerpacie stanice so službami na úrovni. Pri trase cez Rakúsko ešte odporúčame obísť Viedeň cez Eisenstadt, ušetríte tak aspoň 30 minút.

Trasa po diaľnici cez Rakúsko – Slovinsko

Okrem toho sa však môžete do Chorvátska dostať aj po slovinských “okreskách”. Ušetríte tak za Slovinsku diaľničnú známku 15 – 30 euro a stratíte minimum času.

Trasa po diaľnici cez Rakúsko a okresných cestách v Slovinsku

Slovensko – Maďarsko – Chorvátsko

Ďalšou obľúbenou trasou Slovákov pri ceste autom do Chorvátska, je cesta cez Maďarsko. Našinci ju využívajú často krát kvôli nižším poplatkom za diaľnice. Z Bratislavy sa vydáte smerom na Mosonmagyaróvár. Od roku 2015 si však musíte dávať pozor na dva spoplatnené úseky (diaľničný výjazd z BA smerom na Györ a Budapešť, ako aj posledný úsek z Lenti na Letenye). Preto treba z Bratislavy použiť starý hraničný prechod Rusovce – Rajka a potom už tradične smerom na Mosonmagyaróvár. Cesta pokračuje smerom na Csornu a odtiaľ smer Szombathely. Práve pri Szombathely odporúčame čerpaciu stanicu Mol na krátky oddych. Vyhnúť tejto trase by ste sa mali však v nedeľu večer, keď sa na cestu vyrúti množstvo kamiónov. Následne  máte možnosť  vybrať sa cestou cez Lenti a následne smerom na Letenye. Potom treba prejsť hraničným prechodom Goričan, na ktorom ušetríte veľa času, nakoľko ho väčšina šoférov nevyužíva a už ste v Chorvátsku.
Druhou možnosťou zo Szombathely je vydať sa smerom na Rédics, využiť prechod cez Slovinsko, následne po okreske cez Lendavu a do Chorvátska vojsť cez prechod Petišovci. Odtial pokračujete smer Varaždin.

Trasa cez Szombathely a Lendavu

Ďalšou alternatívou cez Maďarsko je využitie diaľnice z Bratislavy smerom na Györ a odtiaľ dvojprúdovkou na Székesfehérvár. Tam sa potom napojíte na diaľnicu od Budapešti a pokračujete až na chorvátsku hranicu. Táto trasa je približne o 100 km dlhšia, ale časovo vychádza rovnako ako trasa po okresných cestách.

Trasa z Bratislavy cez Györ a Székesfehérvár

Slováci cestujúci z východného Slovenska autom do Chorvátska, majú tiež viacero možností. Do Maďarska sa môžete napojiť pri Komárne a následne sa cestou na Pápa a Körmend dostať na spomínanú trasu cez slovinsku Lendavu do chorvátskeho Varaždina. Poprípade sa môžete vydať smerom na Hanisku a následne v Maďarsku smerom na Miskolc. Cesta vedie ďalej spodkom Maďarska cez Kecskemét na Pécs. Do Chorvátska prídu cez Terzino Polje.

Trasa z Košíc cez – Kecskemét – Pécs – Terzino Polje

Najrýchlejšou možnosťou však bude, ak sa vydáte z Miskolca smerom na Budapešť. Z tadiaľ potom smerom na Nagykanizsu a cez hraničný prechod Letenye do Chorvátska.

Trasa Košice – Miskolc – Budapešť – Nagykanizsa – Letenye

Na trase cez Maďarsko treba dávať pozor, aby neprišlo k stretu so zverou, najmä keď cestujete v noci. Za zmienku stojí ešte maďarská diaľničná známka, ktorá nemá formu klasickej nalepovacej známky, ako v iných krajinách, pretože Maďari  používajú elektronickú diaľničnú známku. Systém funguje tak, že do centrálnej databázy sa pri predaji on-line zapisujú evidenčné čísla vozidiel so zakúpenou známkou a kamery na diaľniciach odhaľujú autá, ktoré v databáze nie sú. Známky možno kúpiť aj na predajných miestach označených dopravnými značkami s nápisom „Vigneta“ alebo „e-Vigneta“, prípadne „Matrica“. Dokladom o zaplatení e-známky vám bude lístok z registračnej pokladnice. Máte možnosť si ju však objednať a zaplatiť aj kartou cez internet.

autom-do-chorvátska

 

S elektronickým mýtom ENC sa dá stále ušetriť

Množstvo ľudí už rozmýšľa o elektronickej krabičke, ale nevie ako ju používať, poprípade či sa im to vôbec oplatí. Preto si túto problematiku trošku priblížime.

Zakúpenie elektronickej krabičky ENC, na platenie diaľničného mýta ma niekoľko výhod. Prvou z nich je cena. Najlacnejšiu ENC krabičku (záleži od druhu a kategórie vozidla) kúpite už za 122 kn. V tejto cene automaticky získavate kredit za 122 kn ktorý sa vám ale navýši o 21,74 % (bonus za ENC) čiže spolu získavate kredit za približne 148 kn. Ďalšou výhodou je pohodlnejší a rýchlejší prejazd cez mýtnice, keďže držitelia ENC majú vyhradený svoj jazdný pruh. Elektronická krabička sa registruje na meno a nie na EČV, čiže je prenosná v rámci rodiny alebo partie (pozor treba však dať na dobíjanie krabičky, tam sa vyžaduje OP osoby na ktorú je registrovaná, preto ju odporúčame pred cestou autom do Chorvátska nabiť doma cez internet).

K zakúpenej krabičke dostanete aj svoje prístupové údaje na internet, kde môžete sledovať stav svojho kreditu, prípadne ho dobíjať. ENC môžete na ceste zo Slovenska kúpiť buď na mýtnici Varaždín (pri ceste cez Maďarsko) alebo na diaľničnej križovatke Zagreb – Lučko (pri ceste cez Rakúsko). Pri prejazde cez mýtnicu treba dodržať rýchlosť max. 40 km/h a vzdialenosť aspoň 10 m medzi vozidlami, aby nedošlo k nesprávnemu odčítaniu kreditu. Samozrejmosťou je výber správneho pruhu.

 

 

MaďarskoRakúskoSlovinskoChorvátsko
Diaľničná známka10 dní = 9,52 €10 dní = 8,807 dní = 15mýto
Denné svietenieceloročneIba v zimnom obdobíceloročneIba v zimnom období
Rýchlosť v obci50 km/h50 km/h50 km/h50 km/h
Rýchlosť mimo obce90 km/h100 km/h90 km/h90 km/h
Rýchlosť na diaľnici130 km/h130 km/h130 km/h130 km/h
Tolerancia alkoholu v krvi0,0 promile0,5 promile0,5 promile0,5 promile (do 25 rokov 0,0 promile)
Prvá pomoc104144 / 11215094
Polícia107133 / 11211392
Hasiči105122 / 11211293
Slovenské veľvyslanectvo+36/30/2695997+43 13189055200+386 14255425+385 14877070

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments