Biograd na Moru

Biograd na Moru
4.4 (88.89%) 9 votes

Biograd na Moru je malé prímorské mesto v severnej Dalmácií, približne 28 km juhovýchodne od Zadaru.


V preklade názov mesta znamená Biele mesto na mori. Prvé zmienky o Biograde pochádzajú už z 10. storočia, pričom už v 11. storočí sa stal mestom chorvátskych kráľov a biskupov. Na začiatku 12. storočia sa tu kráľ Koloman nechal korunovať kráľom Uhorska, Dalmácie a Chorvátska. V tomto období Biograd prekvital. Avšak v roku 1125 mesto napadli Benátčania a úplne ho zrovnali so zemou.

mesto Biograd na moru Chorvátsko

Od 15. storočia Biograd na Moru patril Benátčanom, ktorí ho opäť “postavili na nohy” a dopriali mu vedúce postavenie. No netrvalo dlho a Biograd bol zrovnaný so zemou aj druhý krát. Postarali sa o to v roku 1646 turecké nájazdy. Aj vďaka tomu sa do dnešnej doby nezachovalo veľa historických pamiatok. Spomenúť však môžeme pozostatky opevnenia, barokový kostol sv. Anastázie či kostol sv. Rocha. Napriek absencii množstva kultúrnych pamiatok, má však Biograd čo ponúknuť.
Mesto sa môže popýšiť napríklad netradičným jachtárskym prístavom. Nachádza sa tu totiž podmorské osvetlenie, ktoré je jedinečné svojho druhu. V mori sú umiestnené taktiež sochy a fontány, ktoré vytvárajú nádherný pohľad. Celkovo by tu malo byť vybudovaných 40 zdrojov svetla, no už teraz toto miesto láka množstvo zvedavcov. Okrem toho sa v meste nachádza Vlastivedné múzeum, ktorého najväčšou atrakciou je stroskotaná benátska loď z 16. storočia.

Biograd na Moru - marína

Vyznávači dobrej zábavy si tu taktiež prídu na svoje. Biograd na Moru ponúka okrem rušného nočného života aj niekoľko slávností. Medzi najznámejšie patrí gastronomický festival “Biogradski stol” či turistická slávnosť  “Biogradska noć”, kde sa začiatkom Augusta prezentujú folklórne tance, zvyky či miestne gurmánske špeciality.

Športovci zas môžu v Biograde využívať cyklistické chodníčky, zahrať si tenis, futbal či plážový volejbal. V meste je taktiež množstvo vodných atrakcií ako napríklad: vodné skútre, kajaky, potápačské školy, parasailing, vodné lyže a pod.

Biograd na Moru - vodné športy

Čo sa kúpania týka, v Biograd na Moru nájdete kamienkové pláže, ako i pieskové. Medzi najobľúbenejšie patrí pláž Dražica či Bošana. Obe získali modrú vlajku, za čistotu a kvalitu poskytovaných služieb. Ak hľadáte nudistickú pláž, tá sa nachádza približne 1km od centra (pri kempe Soline) a volá sa Kumenat.

pláž Biograd na moru , Chorvátsko

Z Biogradu môžete zamieriť na výlet do blízkeho Zadaru (28km), Šibeniku (48km) či loďou na neďaleké ostrovy Pašman a Ugljan. Za zmienku stojí určite aj Vranské jazero, ktoré je vzdialene len približne 8,5 km.

Ak hľadáte ubytovanie v Biograd na Moru, tešiť sa môžete na pekné hotely, útulné apartmány či súkromné ubytovania u domácich.

Nájsť ubytovanie v Biograd na Moru

zdroj: www.youtube.com

Instagram

 

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments