Brač

Brač
5 (100%) 3 votes

Ako ďalší tip na výlet sme si pre vás pripravili ostrov Brač. Je približne o 100 km väčší ako  susediaci ostrov Hvar. Z ďalšej strany  Brač susedí s ostrovom Šolta. Brač je typický vápencový ostrov s prevažne kamenistým terénom.

V severnej časti je k moru pozvoľný prístup, naopak z juhu  veľmi strmý.  V tejto časti sa nachádza aj najvyšší bod ostrova – Vdova gora, 780 m.  Približne 25% povrchu na Brači pokrývajú borovicové lesy. Problémom  na ostrove je však pitná voda, ktorej je tu nedostatok. Preto ju dovážajú  na ostrov podmorským potrubím z neďalekej rieky Cetina v Omiši.

brač

Na ostrove Brač sa nachádza celkovo 22 obcí, z ktorých najväčší význam majú predovšetkým: Supetar, Selce, Novo Selo, Pučišća, Nerežišća a iné.  Významné plodiny pre ostrov sú olivovníky, višne a vinič. Rozšírený je aj chov oviec a rybolov.  Z nerastných surovín ma pre ostrov obrovských význam bračský mramor.
Práve táto surovina sa použila pri stavbe mnohých známych budov ako: Diokleciánov palác v Splite, Biely dom vo Washingtone, Reichstag v Berlíne či budova parlamentu vo Viedni. Kamenárske remeslo má svoje centrum v okolí osady Pučišća, kde sa nachádza lom ako aj škola kamenárstva.

brač

Z ďaľších zaujímavosti ostrova by sme mohli spomenúť Dračiu jaskyňu, Bračské múzeum v Škripe, kláštor Pustinja Blaca či kamienkovú pláž Zlatni rat. Pre Brač je zaujímavá aj rôznorodosť pláži. Nájdete tu pláže s jemnými okruhliakmi, upravenými betónovými platňami či skalnaté pobrežie. Taktiež sa tu nachádza aj piesočnatá pláž Lovrenčina.

Dostupnosť na ostrov Brač zabezpečujú trajektové linky zo Splitu do Supetaru ako aj z Makarskej do Sumartinu (juhovýchodný koniec ostrova). Ďalej môžete využiť rýchlostnú lodnú linku zo Splitu do Bolu, ktorá ďalej pokračuje na ostrov Hvar. Okrem lodnej dopravy sa dá na ostrov Brač dostať aj letecky. Medzinárodné letisko sa nachádza vo vnútrozemí ostrova a využívajú ho charterové lety predovšetkým počas sezóny.

Ubytovanie

Na ostrove Brač je rôznorodá ponuka ubytovania, od súkromných domov, apartmánov  až po luxusné hotely.

Nájsť ubytovanie na Brači

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments