Keď sa povie Chorvátsko, každému z nás sa vynorí niečo iné. Niekto si predstaví slnečnú pláž s pekným počasím a pozvoľným vstupom do mora, inému sa zase vrátia spomienky na slávne filmy o Winnetou a niekomu zasa množstvo ostrovov a polostrovov v Jadranskom mori.
Mapa Chorvátska
Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že Chorvátsko je prímorský štát ležiaci na Balkánskom polostrove, obmývaný Jadranským morom a susedí so Slovinskom, Maďarskom, Srbskom, Bosnou a Hercegovinou a Čiernou horou. Hlavným mestom je Záhreb (chorv. Zagreb), ktorý je súčasne aj najväčším mestom a úradným jazykom je chorvátčina (v istrijskej župe aj taliančina). So svojou rozlohou (56 542 km2) sa Chorvátsko radí na 124. miesto na svete a v počte obyvateľov (4 290 612) mu patrí 116. miesto. Domácou menou v tejto krajine je chorvátska kuna (HRK) , podľa súčasného kurzu je prepočet 1 HRK = 0,13 €.
Od júla 2013 je Chorvátsko súčasťou Európskej únie, čo znamená, že pri ceste do tejto krajiny vám bude stačiť občiansky preukaz, pre deti do 15 rokov však ostáva v platnosti, že musia mať platný cestovný pas. Chorváti zatiaľ nie sú členmi schengenského priestoru, preto treba rátať s kontrolami na hraniciach. Do Chorvátska môžete cestovať vlakovou, leteckou a cestnou dopravou. V prípade dobrodružstva môžete využiť aj lodnú dopravu . Medzi najznámejšie cestné trasy do tejto dovolenkovej destinácie patrí trasa cez Rakúsko ( Bratislava – Viedeň – Graz – Maribor – Zahreb – Karlovac – Plitvické jazerá – Udbina – Gornja Ploča – Maslenica – Zadar = 733km) alebo cez Maďarsko (Bratislava – Mosonmagyaróvár – Csorna – Szombathely – Körmend – Lendava – Varaždin – Zahreb – Karlovac – Plitvické jazerá – Udbina – Gornja Ploča – Maslenica – Zadar = 635 km). Existuje však aj množstvo iných možností. V Rakúsku, Maďarsku a Slovinsku je pre využitie diaľnice potrebná diaľničná známka, Chorvátsko má zasa zavedený mýtny systém.
Chorvátska republika, ako znie úplný názov krajiny, patrí do mierneho podnebného pásma a aj vďaka prúdeniu teplého morského prúdu, vysokým horským hrebeňom na východe a vplyvu Stredozemného mora, je v lete v Chorvátsku krásne počasie. Priemerné teploty v letných mesiacoch sa tu pohybujú od príjemných 26 stupňov (najmä v júni a septembri) po 30 stupňov v auguste. Teplota vody v mori sa pohybuje od 23 do 26 stupňov v závislosti od miesta a ročného obdobia. Vo všeobecnosti však platí, že teplejším je juh a chladnejším sever krajiny. Čo sa týka úhrnu zrážok, najmenej ich spadne v júli a naopak najviac koncom jesene a začiatkom jari.
Chorvátske pobrežie patri medzi najviac členité, čo ho radí na druhé miesto v Európe (hneď po Nórsku). Aj preto je táto krajina mimoriadne vyhľadávanou dovolenkou destináciou. Spolu totiž má až 1 244 ostrov. Najväčším a najľudnatejším z nich je ostrov Krk, ktorý má vyše 400 km2 a takmer 18 000 obyvateľov. V Chorvátsku existuje nespočetne veľa krásnych miest, ktoré sa oplatí vidieť, medzi najznámejšie patria: Makarska, Split, Dubrovník, ostrov Pag, Dalmácia, Istria a iné.
Čím sa rozhodne môže pýšiť táto jadranská krajina, je veľké množstvo kultúrnych a prírodných pamiatok a udalostí. V zozname UNESCO má Chorvátsko 7 z nich: Diokleciánov palác a stredoveký Split, historické centrum Trogiru, katedrála Sv. Jakova v Šibeniku, Národný park Plitvické jazerá, ranokresťanský komplex Eufráziovej baziliky v Poreči, staré mesto Dubrovník a Starigradské pole. V lete sa organizuje aj veľké množstvo festivalov v rôznych mestách a je k dispozícií aj veľa múzeí. Človek sa tu teda naozaj nenudí. Ak nie ste fanúšik kultúry, tak v Chorvátsku určite nájdete aj príležitosti na šport a nočný život.
V prípade, že ste milovníkom dobrej kuchyne, tak na vás tu čaká pestrá a prímorská gastronómia. Okrem tradičných pizzerií a fast-foodov sa môžete tešiť aj na poriadnu domácu chorvátsku kuchyňu. Snáď v každom jedálnom lístku na vás bude čakať typický domáci „pršut“ (šunka údená špeciálnym spôsobom). Ďalej medzi špeciality patrí syr z ostrova Pag, samoborské či záhorské klobásy. Z pomedzi hlavných jedál sú to predovšetkým pokrmy z rýb a „darov mora“ ale aj typický mäsový výrobok „pašticada“ či morka s „mlyncami“ (podobné lokšiam). Z nápojového lístka treba určite vyskúšať vína, ktoré sú typické pre Chorvátsko (hlavne z oblasti Dalmácie). Z bielych vín je to: muškát, pinot, malvazija. Z červených naopak prevažuje merlot, kabernet, teran. Milovníci liehovín by mali vyskúšať Chorvátskom preslávenú „Rakiju“ (pálenka) v rôznych príchutiach: “šljivovica”, “travarica”, “lozovača”.
Ubytovanie v Chorvátsku
V Chorvátsku čaká na vás vyše 35 000 rôznych ubytovaní. Je preto len na vás, ktoré si vyberiete. Pre lepšie rozhodovanie vám odporúčame aj našu rubriku o chorvátskych plážach.
Zdroj: youtube.com
michal
Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)
- Ostrov Pašman - 13. mája 2018
- Petrčane - 4. marca 2018
- Biograd na Moru - 25. februára 2018