Cres

Cres
5 (100%) 2 votes

Ostrov Cres spolu s ostrovom Krk, patria medzi najväčšie ostrovy Jadranského mora. Cres je súčasťou Kvarnerských ostrovov a nachádza sa východne od Istrie.
Má výrazne podlhovastý tvar. Od severného mysu Jablanac po južný mys Suha meria až 66 km. Dlhší je už len ostrov Hvar. Severná časť ostrova je prevažne hornatá a nachádza sa tu aj najvyšší vrch ostrova – Gorice (648 m.). Južná časť ostrova je zas prevažne členitá a to predovšetkým v oblasti Punta. Najväčšia zaujímavosť ostrova Cres sa však nachádza v jeho strednej časti. Je ňou určite Vranské jazero.

Vranské jazero, Cres

Toto sladkovodné jazero je výnimočné tým, že jeho hladina sa nachádza 13 m nad hladinou mora, ale jeho dno je v hĺbke 74 m pod morom. Navyše, vodu z jazera používajú ako zdroj pitnej vody na ostrove Cres, ale aj na susednom ostrove Lošinj. Niet sa čo čudovať, jazero má 5,8km2 a nachádza sa v ňom približne 220 miliónov m3 vody. Ostrov Cres taktiež vyniká v pestovaní viniča či olivovníkov.

Chovajú sa tu ovce, spracúvajú ryby či stavajú lode. Čím sa ostrov môže tiež pochváliť, sú ornitologické rezervácie. Tie boli zriadené predovšetkým pre supa bielohlavého (Gyps fulvus), ktorý patrí medzi ohrozené druhy. Okrem toho bolo more pri lošinjsko-creskom súostroví vyhlásené za prvý chránený úsek mora, zameraný na ochranu kolónie delfínov skákavých. Z historického hľadiska bol ostrov Cres osídlovaný už v období neolitu.

starobilé mesto Cres, Chorvátsko

Pôvodnými obyvateľmi boli Ilýrski Liburnovia, ktorých pozostatky opevnenia sa zachovali na niekoľkých miestach ostrova. Následne sa tu usadili Gréci, Rimania a neskôr Benátčania. Práve Gréci alebo Rimania sa pričinili o to, že ostrov Cres a Lošinj sú oddelené. Pôvodne to bol totiž jeden veľký ostrov. V najužšej časti ostrova, pri mieste Osor, vybudovali úzky prieplav, aby tak skrátili plavbu lodí.
V súčasnosti obidva ostrovy spája po väčšinu dňa otočný most. Ten sa otáča iba vtedy, ak treba lodiam umožniť preplávať. Pri lodiach ešte zostaneme. Ostrov  má totiž veľmi dobré trajektové spojenie. Trajekty na ostrov Cres premávajú linkami z Brestova do Poroziny alebo z Krku do Meragu. Autom sa teda dostanete na ostrov len za pomoci trajektu a ďalej po ostrove môžete využiť hlavnú magistrálu zo severu na juh. Tí, ktorí túžia po kúpaní a opaľovaní sa, môžu využiť jednu z najlepších pláži na ostrove, možno aj v celom Chorvátsku, pláž Sv. Ján pri Lubeniciach.

Ostrov Cres - záliv

Ak hľadáte ubytovanie na ostrove , môžete využiť niektorý z kempov na ostrove, nakoľko Cres má najväčšiu hustotu kempov na celom chorvátskom pobreží. Okrem toho samozrejme môžete využiť aj pekné hotely či apartmány.

Nájsť ubytovanie na ostrove Cres

zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments