Dubrovník

Dubrovník, prezývaný aj Perla Jadranu, patrí medzi najväčšie skvosty aké Chorvátsko ponúka. Historické mestečko v južnej Dalmácii bolo založené už približne v 7 storočí. Zhruba o 100 rokov neskôr už mesto chránilo známe opevnenie.

 

 

Dubrovník
5 (100%) 4 votes

Práve tieto hradby sú v súčasnej dobe veľkou atrakciou Dubrovníka. Poprechádzať sa môžete po takmer 2 kilometre dlhom opevnení, ktoré dosahuje výšku až 22 metrov a hrubé je na niektorých miestach až 6 metrov. Prechádzka zaberie približne dve hodiny času, počas ktorej sa vám naskytne nádherný pohľad či už na historické centrum mesta alebo prekrásne čisté more. Otváracie hodiny v lete sú: Jún-Júl 8.00 – 19.30, August-September 8.00 – 18.30. Cena vstupného na hradby je 100 kún pre dospelého a 40 kún pre deti.

dubrovník

Okrem toho Dubrovník ponúka Visia Dubrovník 5D múzeum, v ktorom sa inovatívnym spôsobom spájajú prvky súčasných múzeí s prvkami zábavných parkov ako Disneyland a Gardaland. Za pozretie stojí aj Františkánsky kláštor, ktorý sa prvý krát spomína už v roku 1235. V roku 1667 bol však zasiahnutý mohutným zemetrasením (v Dubrovníku ho z vtedajšieho obyvateľstva – 40 000 ľudí , prežilo len 600) a prestavaný v barokovom štýle. V úzkych uličkách si na svoje prídu aj všetci milovníci kávy, vína či iného alkoholického opojenia.
Nachádza sa tu totiž množstvo tradičných kaviarničiek, vinárničiek a krčmičiek, ktoré počas letných horúčav padnú vhod. Výletníkom odporúčame navštíviť napr. neďaleký ostrov Mljet, ktorého veľká časť je národným parkom. Spraviť jednodňový výlet sa však oplatí aj do Čiernej hory alebo Bosny a Hercegoviny. Zaujímavosťou je aj rieka Ombla, ktorej tok je dlhý iba 30m, čo z nej robí jednu z najkratších riek na svete. Pre mladých ľudí Dubrovník zase ponúka množstvo nočných barov, v ktorých hrá hudba až do svitania.  Spestrením a najväčšou kultúrnou udalosťou býva festival Dubrovníckych letných hier, ktorý sa koná každoročne v termíne od 10. júla do 25. augusta.

Doprava v Dubrovníku.

V meste nečakajte žiadne metro, električky ani trolejbusy. Dubrovník je známy predovšetkým svojou lodnou dopravou. Tá od marca 2015 prináša rýchlejšiu prepravu loďou do Splitu. Túto trasu zvládnete už do štyroch hodín a zaplatíte za ňu približne 180 kún. Po meste však premávajú aj autobusy, ktoré síce kvalitou pripomínajú tie naše, ale sú aspoň klimatizované. Dobý pozor si treba dávať aj pri ceste autom. Domáci predovšetkým na skútroch jazdia dosť bezohľadne a arogantne. Tak isto netreba zabúdať ani na úhradu parkovného.

 

Ubytovanie v Dubrovníku.

Dubrovník ponúka vyše 1 300 ubytovacích možností priamo v centre alebo priľahlých dedinkách. No vzhľadom na množstvo turistov, ktorý ho každoročné navštevujú (niektoré zdroje uvádzajú návštevy až v miliónoch) bývajú ubytovacie kapacity nedostatkovou komoditou.

Nájsť ubytovanie v Dubrovníku

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments