Hvar

Hvar
4.7 (93.33%) 3 votes

Hvar je štvrtým najväčším ostrovom v jadranskom súostroví, so svojou rozlohou takmer 300 km2 a zároveň druhý najdlhší (68km). Rozprestiera sa medzi ostrovmi Brač, Korčula a polostrovom Pelješac.

Približne stredom ostrova sa tiane horský hrebeň, ktorý dosahuje až do výšky 628m.  Zároveň by sme mohli ostrov rozdeliť na severnú a južnú časť. V severnej časti prevláda úrodná pôda (nachádza sa tu Velo polje), je tu vyššia hustota obyvateľstva. Naopak, južná časť patrí medzi slabšie osídlenú časť, kvôli svojmu strmému a málo členitému pobrežiu.
Hlavné strediska ostrova sú: Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska.  Priemerné teploty sú tu v lete na úrovni 24,8 °C a v zime okolo 8,9 °C. Sneh sa tu vyskytuje len veľmi sporadicky, aj to väčšinou len na pár hodín. Hvar patrí zároveň medzi najslnečnejšie oblasti Jadranu, slnko tu  svieti 2718 hodín ročne.

hvar

Na ostrove je spravená cestná infraštruktúra, čiže nie je problém sa dostať z jedného konca ostrova na druhý. Na samotný ostrov sa možno dostať rýchlou loďou alebo trajektom. Rýchle lodné linky kotvia priamo na ostrove v stredisku Hvar ( Split – Hvar – Vela Luka, Korčula – Ubli na Lastovu ) a taktiež v stredisku Jelsa ( Split – Bol, Brač – Jelsa ). Ostrov spájajú aj lodné linky z Talianska. Trajekty premávajú na ostrov Hvar zo Splitu do strediska Stari Grad a z Drveniku (na Makarskej riviére) do  strediska Sućuraje (na východe ostrova). Pri ceste vám odporúčame využiť práve spomínanú linku z Drveniku do Sućuraje. Drvenik je síce južnejšie ako Split a teda aj ďalej, ale na tomto trajekte nie sú dopravné zápchy  a nemusí sa naň niekoľko hodín čakať.

Pre ostrov  Hvar je typická levanduľa, ktorá sa tu pestuje aj na priemyselné spracovanie a pokiaľ sa sem vyberiete v čase, keď levanduľa kvitne (Jún-Júl), tak budete doslova očarený jej vôňou a krásou z neďalekých polí. Okrem toho sa tu voľne vyskytuje: repa, kôpor, špargľa, oregano, šalvia a iné. Na ostrove Hvar taktiež pestujú vinič, južné ovocie či olivovníky.

hvar

Z pamiatok by sme mohli spomenúť predovšetkým hlavné mestské námestie s katedrálou a najstarším európskym divadlom zo 17.storočia. Taktiež je tu aj množstvo múzeí ako aj kláštor benediktínok, ktorý je známy svojou výrobou čipiek z vlákien rastliny agáva.

Ubytovanie

Na ostrove Hvar nájdete rôzne apartmány , hoteli či súkromné domy vzdialené len kúsok od pláži.

Nájsť ubytovanie na Hvare

 

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments