Karlovac

Karlovac
4.7 (93.33%) 3 votes

Karlovac je chorvátske mesto, ktoré väčšina dovolenkujúcich turistov v Chorvátsku  len v rýchlosti obíde po diaľnici smerom k moru. Je to trošku škoda, pretože toto mesto má čo ponúknuť a minimálne na jeden deň sa ho oplatí vidieť.

Karlovac sa nachádza približne 50 km od slovinských hraníc a zároveň aj 50 km od hraníc s Bosnou a Hercegovinou. Mesto má rozlohu 401 km2 a žije tu približne 56 000 obyvateľov. Jednou zo zaujímavostí je aj to, že Karlovacom pretekajú až štyri rôzne rieky – Kupa, Mrežnica, Dobra a Korana. História tohto mesta sa datuje presne od 16. storočia, keď Karlovac 13. júla 1579 založil a zároveň pomenoval Karol  Habsburský.
Práve v tento deň, sa každoročne konajú oslavy na počesť založenia mesta, sprevádzané bohatým kultúrnym programom a odovzdávaním cien verejného uznania. Ďalšou slávnosťou, ktorá sa každoročne uskutočňuje v meste Karlovac, je sviatok ochrancu a patróna mesta – sv. Jozefa. Pri tejto príležitosti sa vždy  19. marca koná omša v kostole sv. Jozefa v Dubovaci.

kostol sv. Jozefa Dubovac

kostol sv. Jozefa Dubovac

Karlovac ako jedno z mála miest na svete bol vybudovaný do tvaru šesťcípej hviezdy, rozdelený do 24 pravidelných priestorových blokov za účelom lepšej obrany pred Turkami. Na Slovensku boli do takéhoto tvaru založené napríklad Nové Zámky. Toto riešenie sa ukázalo ako kľúčové, nakoľko osmanské vojská sa pokúšali dobyť Karlovac  7x, no ani raz sa im to nepodarilo.

Karlovac - šesťcípa hviezda

Ak sa rozhodnete navštíviť Karlovac, odporúčame vám navštíviť najstaršiu stavbu v meste – Stari grad Dubovac. Je to starý hrad z 13. storočia, z ktorého sa vám naskytne nádherný výhľad na celé mesto. Okrem toho stojí za návštevu aj Mestské múzeum, kostol Presvätenej trojice, Hlavné mestské námestie, Vrbaničov park (botanická záhrada) či mestské divadlo Zorin.

Pre milovníkov tradícií odporúčame navštíviť Stredoveký festival, kde si môžete pochutnať na jedlách podľa starých receptov či oboznámiť sa so starými remeslami a zvykmi.

Kostol presvätenej trojice, Karlovac

 

V lete zas môžete navštíviť tradičné Dni piva či okúpať sa na Foginovom kúpalisku v centre mesta. Karlovac je taktiež výborným miestom na rybolov a poľovačku. Pre športových nadšencov je prichystaný rafting a kanoistika na riekach Mrežnica a Dobre.

rieka, Karlovac, Chorvátsko

Ubytovanie v Karlovaci neponúka zas tak veľa možností ako v prímorských letoviskách, preto ak sa rozhodnete navštíviť toto mesto, tak si ubytovanie nenechajte na poslednú chvíľu.

Nájsť ubytovanie v Karlovaci

zdroj: youtube.com

Instagram

 

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments