Korčula

Korčula
5 (100%) 4 votes

Ostrov Korčula (279km2), patriaci do skupiny Juhodalmackých ostrov, je 6 najväčším ostrovom na Jadrane. Zároveň tu žije viac ako 17 tisíc obyvateľov, čo z neho robí jeden z najhustejšie osídlených ostrovov Chorvátska.

Korčula sa nachádza v blízkosti ostrovov Vis, Mljet a Hvar. Zo severnej strany je od polostrova Pelješac oddelený prieplavom, ktorý má len 1270m. Východná a západná časť je prevažne rovinatá, s úrodnými pôdami.
Centrálna časť je hornatá a najvyšší vrch Klupca tu dosahuje výšku 568m. Hlavné prímorské strediska ostrova sú: Vela Luka, Korčula, Lumbarda, Blato, Žrnovo a iné.  Pre ostrov sú typické jeho borovicové lesy, ktoré v minulosti tvorili prevažnú časť ostrova.

Korčula, mestské opevnenie

V posledných rokoch však ostrov bojuje s množstvom požiarov, ktoré vznikajú práve v týchto lesoch.  Okrem toho je Korčula preslávená aj svojou výrobou kvalitného vína. Väčšia časť z neho ide na export, ale keď navštívite tento ostrov, tak vám určite odporúčame ochutnať  niektoré z týchto prírodných vín: Pošip, Rukatac, Grk a Plavac. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam a množstvu slnečného svitu (2671 hodín) sa na ostrove pestuje aj ovocie či zelenina.

kostol, Korčula

Okrem toho sa domáci živia aj rybárstvom, k čomu im slúži fabrika na spracovanie rýb Jadranka. Korčula ako množstvo iných chorvátskych miest, boli v minulosti osídlené Benátčanmi, čo sa prejavilo aj na charaktere historických budov ostrova. Konkrétne v meste Korčula môžete nájsť mestské hradby, na ktorých prejdenie budete potrebovať  15 – 20 minút.

Korčula, centrum

Okrem toho stojí za pozretie aj goticko-renesančný kostol sv. Marka zo 16-17. storočia či najstarší kostol na ostrove, kostol sv. Petra. Zaujímavosťou ostrova je aj to, že sa tu narodil slávny moreplavec Marco Polo, ktorého časť domu tu stále stojí. Okrem pamiatok, na vás čaká aj bohatý kultúrny program.

Každoročne sa tu organizuje starobylá tradícia rytierskych hier nazývaných Moreška, ktoré sa konajú vždy 29. júla , na sv. Teodora. V júli sa taktiež koná aj festival na počesť Marca Pola. Začiatkom septembra zase býva obľúbenou udalosťou rekonštrukcia historickej bitky pri ostrove Korčula. Lodná doprava je zároveň aj jediný spôsob ako sa dostať na ostrov.

Korčula, Chorvátsko

Trajektové spojenie je medzi prístavmi Korčula-Dominće, Orebićom na polostrove Pelješac a s Drveníkom na Makarskej rivére. Prístav Domniće spája aj rýchlu trajektovú linku RijekaZadarSplitStari Grad (Hvar) – Korčula-Dominće (Korčula) – Sobra (Mljet)Dubrovník – Bari (Taliansko). Ďalší trajektový prístav vo Vela Luka, spája ostrov s trajektami zo Splitu, ktoré pokračujú ďalej na ostrov Lastovo.

trajekt, Korčula

Pre tých, čo majú radi výlety, odporúčame navštíviť neďaleký ostrov Mljet, polostrov Pelješac ako aj maličké ostrovčeky v okolí, ktoré ponúkajú skvelé možnosti na kúpanie. Nakoľko Korčula má veľmi členité pobrežie, tak nájdete aj na ostrove množstvo pláži na kúpanie, prevažne štrkových či kamenistých s betónovými platňami.

výhľad, Korčula

Keďže Korčula patri medzi tie väčšie ostrovy na Jadrane, tak tu nájdete aj širšiu ponuku ubytovania. Celkovo tu na vás čaká vyše 1300 ubytovacích možností, od rôznych súkromných apartmánov až po luxusné hotely.

Nájsť ubytovanie na Korčule

zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments