Krk

Krk
5 (100%) 2 votes

Spolu s ostrovom Cres sa ostrov Krk radí k najväčším ostrovom v Jadranskom mori. Má rozlohu 405,78 km2  a s pevninou ho spája od roku 1980 betónový most, ktorého konštrukcia patrí medzi najväčšie na svete. 

Ostrov  je tvorený z menších mestečiek. Medzi najznámejšie patria: Baška, Vrbnik, Punat, Omišalj a Krk, ktorý je zároveň kultúrnym a hospodárskym centrom ostrova. Práve rôznorodosť je to, čím sa ostrov Krk môže najviac popýšiť. Nájdete tu vinohrady, lesy, nížiny, ako aj 500 metrové kopce. Pláže sú prevažne skalnaté a štrkové. Viaceré z nich však boli ocenené Modrou vlajkou za vysokú čistotu mora a kvalitu služieb. Pre nadšencov športu sú tu široké možnosti, môžu si zahrať futbal, volejbal, basketbal či tenis.

Ostrov Krk má veľmi dobré podmienky aj pre  cykloturistiku. Na približne 300 km dlhých cyklistických trasách môžete ostrov poprechádzať krížom krážom a spoznať jeho krásy podrobnejšie. A veru je sa na čo pozerať. Medzi najznámejšie kultúrne pamiatky ostrova patria: Mariánska katedrála – jej začiatky sa datujú už okolo 6. storočia. Má krásny interiér s cennými obrazmi a vzácnu zvonicu zo 17. storočia. Mestské hradby  v minulosti vznikli ako obrana pred častými útokmi pirátov. Za malý poplatok je možnosť sa po nich poprechádzať a kochať sa nádherným výhľadom na okolitú krajinu.
Frankopánski kaštieľ nájdete  na námestí  Kamplin a v dávnej minulosti slúžil na ochranu mesta. Dnes sa v ňom konajú rôzne kultúrne akcie. Milovníkov letných kultúrnych podujatí určite poteší informácia, že na Krku sa každoročne koná množstvo jazzových festivalov, vystúpení klapských skupín ako aj tanečných akcií. Spestrením môže byť aj rekonštrukcia námornej bitky medzi pirátskou loďou a kniežacou obchodnou flotilou.

Ďalším tipom na výlet by mohla byť  návšteva krasovej jaskyne Biserujka, známa aj pod názvom Vitezićeva špilja, ktorá je dlhá približne 110 metrov. Ak vaše kroky budú smerovať do zálivu Solin v severovýchodnej časti pobrežia, tak vás tam prekvapia piesočnaté pláže ako aj slané liečivé bahno. Okrem toho je v týchto miestach aj veľmi plytké more, takže pokojne môžete ísť aj 50m od brehu a stále dosiahnete na dno. Dokonca aj teplota vody je tu zhruba o 2-3 stupne teplejšia ako v iných zátokách.

Ubytovanie

Na ostrove Krk a v jeho blízkom okolí na vás čaká vyše 1700 ubytovacích možností. Každý si tam preto príde na svoje, či už uprednostňuje rôzne hotely, vily alebo apartmány.

Nájsť ubytovanie na Krku

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments