Makarska

Makarska
5 (100%) 5 votes

Makarska je najznámejšie turistické letovisko v Dalmácií, ak nie v celom Chorvátsku. Toto príjemné mesto s takmer  15 000 obyvateľmi, sa rozprestiera približne 60 km od Splitu.

Z juhovýchodnej strany ho ohraničuje mys Osejava a zo severozápadu polostrov sv. Petra. Počas roka tu slnečné lúče svietia viac ako 2750 hodín, za čo do veľkej miery vďačia aj pohoriu Biokovo (1762m), ktoré Makarskú chráni od nepriaznivých vplyvov počasia.  Mesto Makarska je aj politickým, hospodárskym a kultúrnym centrom Makarskej riviéry, ktorú tvoria mestá: Tučepi, Baška Voda, Gradac, Brela, Drvenik, Podgora a iné.

prístav, Makarska

Vznik mesta sa začal prirodzene v okolí jeho prístavu, ktorý v minulosti slúžil aj ako ochrana pre námorníkov pred búrkami na mori. Až do roku 1965 bola lodná doprava najčastejším spôsobom, ako navštíviť Makarsku. Práve vtedy sa vybudovala takzvaná Jadranská magistrála, ktorá umožnila turistom navštíviť mesto aj po ceste.
V dnešnej dobe slúži prístav pre jachty, výletné lode a trajekty, ktoré spájajú Makarskú s ostrovom Brač. V roku 2009 mesto oslávilo 100 rokov od založenia turizmu, ktorý je tu hlavným zdrojom obživy. Na návštevníkov mesta čaká barokový farský kostol sv Marka, ktorý sa nachádza pri pobreží na Kačićovom námestí.

Kostol sv Marka, Makarska

Okrem toho turisti radi navštevujú aj kostol sv. Filipa Neri či františkánsky kláštor zo 17. storočia, ktorý v sebe skrýva najväčšiu zbierku mušlí a slimákov na svete.  Cena vstupného do tohto malakologického múzea je 15 kún. Ďalším zaujímavým múzeom, ktoré sa nachádza v Makarskej, je múzeum vypreparovaných morských živočíchov. Nachádza sa v juhovýchodnej časti Makarskej a vstupné je 10 kún. Ak vás omrzia kultúrne pamiatky, môžete v rámci festivalu Makarské leto vyskúšať  Rybársku noc (niekoľkokrát za sezónu) či Letný karneval (prvá polovica augusta).

Makarska

Makarska je známa taktiež svojimi dlhými a krásnymi plážami, ktoré návštevníkom umožňujú dopriať si zaslúžený oddych. Najznámejšou je 2 km dlhá pláž Donja Luka, pri ktorej sa nachádzajú tie najlepšie hotely na Makarskej. Táto pláž je z jemného štrku a hrubého piesku s pozvoľným vstupom do mora. Taktiež bola ocenená modrou vlajkou za svoju čistotu a kvalitu poskytovaných služieb.

Okrem toho Makarská ponúka množstvo pláži aj v malých zátokách. Nudisti  sa zase zvyknú stretávať na pláži Nugal, južne od centra Makarskej. Pre športových nadšencov ma Makarská pripravený tenisový turnaj Makarská Open (začiatkom mája), majstrovstvá v športovom rybolove (august), plavecký maratón či futbalový zápas Tlstý vs Chudý  –  Debeli i Mršavi (začiatkom augusta).

Pláž, Makarska

Ak vás už Makarská omrzí a zatúžite po výlete, tak vám odporúčame navštíviť loďou neďaleký Brač (33 kún) či prezrieť si chránenú horskú oblasť Biokovo. Na výlet autom je pekný zase neďaleký Split.

Ubytovanie v Makarskej ponúka pre turistov vyše 900 rôznych možnosti od krásnych hotelov pri pláži, cez rôzne apartmány až po luxusné vily.

Nájsť ubytovanie v Makarskej

zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments