Murter

Murter
4.3 (85%) 4 votes

Ostrov Murter so svojou rozlohou približne 19km2, sa rozprestiera západne od mesta Šibenik. Patrí do skupiny takzvaných Šibenických ostrovov, kde je zároveň najväčším spomedzi všetkých.Od pevniny ho delí Murterský kanál. Ten je najužší pri dedinke Tisno, kde je ostrov zároveň prepojený s pevninou, pomocou sklápacieho mostu. Z ostatných strán je ostrov Murter obklopený množstvom malých ostrovov, ktoré majú navyše dve či tri mená, takže navigácia pre niektorých jachtárov môže byť zložitejšia.

Ostrov Murter, Chorvátsko

Vďaka členitosti týchto ostrovov boli obľúbeným miestom aj u pirátov. Tí ich vedeli veľmi dobre využiť a skryť sa pred prenasledovateľmi. Ostrov Murter taktiež ponúka množstvo krásnych zátok. Niektoré slúžia na kúpanie, iné na kotvenie malých lodí.

Zaujímavosťou ostrova je, že domáci obyvatelia patria medzi najväčších pozemkových vlastníkov v celom Chorvátsku. Vlastnia totiž väčšiu časť Národného parku Kornati, ako aj množstvo pozemkov na okolitých ostrovoch. Dôvod treba hľadať v histórií. K získavaniu pozemkov sa dostali už v období 17. storočia, keď tieto ostrovy postupne opúšťali bohaté šľachtické rodiny zo Zadaru.

lauraMurterania ich od nich odkupovali, pretože im už nestačila pôvodná pôda na ostrove Murter a nemali kde pestovať svoje plodiny či chovať ovce. Aj v súčasnosti je bežným zvykom, že domáci svoje ovce vypustia na pastviny začiatkom jari a sú na nich samé až do jesene. Dokonca si už aj zvykli piť slanú vodu, keďže nie všade je dostatok sladkej pitnej vody. Z plodín Murterania najviac pestujú vinnú révu, zeleninu či olivy.
Ostatní obyvatelia sa živia rybolovom, stavbou lodí či cestovným ruchom. Na ostrove Murter sa nachádza niekoľko miest a obcí. Najznámejšou a zároveň najstaršou je obec Murter. Tá je zároveň správnym strediskom celého ostrova. Dokonca tu sídli aj správa Národného parku Kornati. Centrum mesta je pomerne staré, ale útulné. Taktiež tu nájdete všetko potrebné vrátane potravín, reštaurácií či obchodov s oblečením.

Murter v noci, Chorvátsko

Mesto je taktiež známe aj pre svoje pekné pláže. Ak máte radi okruhliakové pláže, odporúčame vám navštíviť pláž Čigrada na juhozápadnej strane mesta. Oveľa známejšou a krajšou je však piesková pláž Slanica na západnej časti mesta. Ďalšími známymi mestami na ostrove sú: Tisno (známe pre svoj zdvíhací most a priestranné námestia), Betina (známa pre svoju architektúru, rybárstvo či lodiarstvo), Jezera (známa pre svoje mláky, ktoré sa počas silnejších dažďov naplnia vodou v ich krasových prehĺbeninách)

centrum mesta, Murter - Chorvátsko

Ak hľadáte vhodné ubytovanie na ostrove Murter, môžete využiť služby moderných hotelov či ubytovanie na súkromí, v apartmánoch.

Nájsť ubytovanie na ostrove Murter

zdroj: www.youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments