Národný park Kornati

Národný park Kornati
3 (60%) 3 votes
Národný park Kornati sa rozprestiera v severodalmátskej oblasti Chorvátska. Je tvorený z viac ako 150 väčších a menších ostrovov a súostroví. Väčšina týchto ostrov je však vápencovitého pôvodu, čo znemožňuje väčšiu úrodnosť.

Celková rozloha národného parku je približne 300 km2 a pomenovanie dostal podľa najväčšieho ostrova Kornat (33 km2). Pôvodne boli ostrovy pokryté lesným porastom, no postupom času ich piráti a pastieri vyklčovali až do dnešnej podoby. Preto boli v roku 1980 Kornati vyhlásené za národný park. V súčasnosti je vstup do parku prísne kontrolovaný a spoplatnený vstupným 20 kún na osobu. Kornati však predstavujú skutočný raj pre potápačov vďaka svojmu rozmanitému tvaru reliéfu morského dna, mušlí, veľkého druhu rýb a koralov.

 

KORNATI

Okrem toho môžete nájsť v národnom parku približne 20 reštaurácií s tradičnou prímorskou kuchyňou. V ponuke atrakcií je taktiež možnosť stráviť pobyt na opustenom ostrove iba s potravou a člnom. Chorvátsky národný park  umožňuje aj kúpanie na väčšine územia parku, vrátane slaného jazera. Na Kornati je možný prístup iba loďou, buď vlastnou alebo prenajatou, poprípade sa sem môžete pozrieť v rámci fakultatívnych výletov. Ich cena je približne na úrovní 250 kún (záleží od cestovnej kancelárie) a okrem cesty loďou je v cene aj občerstvenie, sprievodca a vstup do národného parku.

Jednou zo zaujímavostí Kornatov je to, že sa tu nenachádza žiadny prameň sladkej vody, čo má za príčinu, že na ostrove žije celoročne len približne 30 obyvateľov. Okrem toho na Kornatoch nie je zavedený ani prívod elektrickej energie. Napriek tomu však tento park patrí medzi najnavštevovanejšie počas letných dovolenkových dní.

Ubytovanie 

Aj keď ubytovanie v Národnom parku Kornati by ste hľadali márne, možnosť poskytuje neďaleký ostrov Dugi Otok, z ktorého je to do národného parku na skok. Dugi Otok poskytuje len zhruba 50 apartmánov, takže sa poponáhľajte, aby sa vám nejaké ubytovanie ešte ušlo.

Nájsť ubytovanie na Dugi Otok

 

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments