Omiš

Omiš
5 (100%) 1 vote

Pirátske mestečko Omiš nájdete v strednej Dalmácií približne 27 km juhovýchodne od Splitu. Turistami vyhľadávané stredisko patrí spolu s mestami Ruskamen, Mimice, Lokva Rogoznica a Písek do Omišskej riviéry.


Typickými črtami mesta Omiš sú jeho veľké pieskové pláže a ústie rieky Cetina, ktorá sa vlieva stredom mesta do mora. Z historického hľadiska bol Omiš významným strediskom pirátov, ktorí v stredoveku drancovali obchodné lode mocných Benátok, Dubrovníka či Splitu alebo si nechávali platiť za voľnu plavbu lode. Práve z tohto obdobia sa v meste zachovali dve pirátske opevnenia. Po tom čo, v roku 1409 predal Ladislav Neapolský Dalmáciu Benátkam, stal sa aj Omiš súčasťou Benátskej republiky. To trvalo až do roku 1797, kedy Benátky zanikli a Omiš sa dostal pod nadvládu Rakúska, kde bol až do konca prvej svetovej vojny.

omiš

Z kultúrnych pamiatok treba určite spomenúť malý kostol sv. Petra, ktorý sa nachádza v centre Omišu, na pravom brehu rieky Cetina. Potom je to pozostatok pirátskej pevnosti Mirabela z 13. storočia, ktorý sa nachádza na skalách nad mestom. Ďalším a väčším pozostatkom je pevnosť Benátčanov Starigrad, ktorá sa nachádza vo výške 311 m. Každopádne obe pevnosti sú pre turistov dostupné a je z nich nádherný výhľad na mesto.

omis6 (3)

Za pozretie stoja určite aj pozostatky mestského opevnenia so vstupnými bránami či ústie rieky Cetina do mora.
Milovníkov športu poteší fakt, že mesto Omiš ponúka okrem tradičných vodných atrakcií aj možnosť raftingu na rieke Cetina či Kaňoning (canyoning), čo je spôsob zdolávania kaňonu pomocou lezenia, turistiky či plávania.

omis

V meste Omiš si turisti môžu vybrať pieskové alebo kamienkové pláže . Práve pri ústi rieky Cetina sa nachádza pekná 1 km dlhá a široká piesková pláž. Získala taktiež modrú vlajku za čistotu pláže a kvalitu služieb. Jedinou nevýhodou je, že vzhľadom na ústie rieky do mora, je tu voda o trošku studenšia.

Z kultúrnych slávnosti a zábavy v meste Omiš, treba určite spomenúť: festival Omišské kultúrne leto, festival Dalmatínskych Klap, či Pirátske večery. Mladí ľudia zase uvítajú možnosť vybláznenia sa na diskotékach, v baroch či reštauráciách.

omis

Ubytovanie v Omiši ponúka množstvo apartmánov hotelov či súkromných domov, doslova len pár krokov od mora.

Nájsť ubytovanie v Omiši

 

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments