Ostrov Mljet

Ostrov Mljet
4.5 (90%) 2 votes

Ostrov Mljet patrí medzi najkrajšie a najzalesnenejšie ostrovy Jadranského mora. Lesy tu pokrývajú 72% rozlohy ostrova.


Mljet sa nachádza približne 80 km od Dubrovníka  a od polostrova Pelješac je oddelený Mljetským prieplavom. Rozloha ostrova je 100,4 km2 a počet obyvateľov je približne 1200.

Ostrov Mljet je známy predovšetkým svojim tichým prostredím a krásnou prírodou. Preto v roku 1960 bola západná časť ostrova vyhlásená ako národný park. Hlavným dôvodom bolo jeho mimoriadne členité pobrežie, ako aj bohatý rastlinný svet. Vstup do národného parku je síce spoplatnený, ale vstupné (100HRK pre dospelú osobu, 50HRK 7-18 ročný, 0-7 ročný majú vstup voľný) sa určite oplatí zaplatiť.

3774989490_fb6ecdd71c_b

V parku máte dobre značené cestičky a okrem svojich nôh tu môžete využiť aj bicykle. Vstup autom do parku je však zakázaný. V národnom parku sa určite oplatí vidieť vyhliadkový bod Montokuc, z ktorého je krásny výhľad na celý park. Za návštevu stoja aj dve jazerá – Veľké a Malé jazero. Obe jazerá sú spojené s morom úzkym kanálom, takže voda v jazerách je slaná.

Skvelým zážitkom je však kúpanie v týchto jazerách, kde je voda približne o 4 stupne teplejšia ako v mori. Ak sa dostanete do kanálu, ktorý spája obe jazerá navzájom, tak zažijete akýsi prírodný tobogán, kde sa prúdom vody dostanete z jedného jazera do druhého. Vo Veľkom jazere sa navyše nachádza ostrovček v strede jazera. Práve na tomto mieste leží románsko benediktínsky kláštor z  12. storočia, ktorého prehliadku máte v cene lístka.

kláštor sv. Márie, ostrov Mljet

Ďalšou zaujímavosťou ostrova Mljet je, že tu kedysi dávno boli premnožené jedovaté hady. Začiatkom 20 storočia však boli na ostrov privezené malé živočíchy „Promyka Mungo“, ktoré sú špecialisti na boj s hadmi. V súčasnosti sa už jedovaté hady na ostrove takmer nevyskytujú, práve naopak spomínaná „Promyka Mungo“ sa premnožila. Tá však v súčasnosti požiera malých cicavcov.

Promyka Mungo, ostrov Mljet

Taktiež sa povráva, že práve ostrov Mljet mohol byť inšpiráciou Homérovi pri tvorbe jeho slávneho príbehu o Odysseovi a krásnej Nymfe z Kalipso.
Návštevníci ostrova Mljet sa môžu tešiť aj na množstvo piesočnatých pláži, predovšetkým v oblasti Babina polje ako aj na juhovýchode ostrova pri Saplunary. Z vodných športov si tu môžu vybrať medzi potápaním, podmorským rybolovom, jachtingom či windsurfingom.

ostrov Mljet

Na ostrov Mljet sa dostanete pomocou trajektov z Dubrovníka ako aj turistickými loďami z Hvaru, Korčule, Brača, Makarskej a Pelješaca.

O tom, že na tomto ostrove je ozajstný kľud, svedči aj to, že na celom ostrove sa nachádza jediný hotelový komplex. Inak sú tu možnosti ubytovania iba na súkromných domoch či apartmánoch

Nájsť ubytovanie na ostrove Mljet

zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments