Ostrov Pašman

Ostrov Pašman
3.5 (70%) 4 votes

Ostrov Pašman sa rozprestiera neďaleko miest Zadar a Biograd. Zároveň patrí do tzv. skupiny Severodalmatských ostrovov. Od pevniny ho delí Pašmanský prieliv.


So susediacim ostrovom Ugljan bol kedysi Pašman oddelený doslova naskok. V 70. rokoch 20. storočia tu bol prieplav prehĺbený a rozšírený. Vznikol tu vysoký most s podjazdovou výškou 16m a voda tu tiekla približne rýchlosťou 4 uzly. Keďže sa jedná o jednu z najfrekventovanejších ciest, bolo nutné most zvýšiť a zrekonštruovať. Práce na moste sa začali v roku 2008 a už v Júni 2009 bol most dokončený.

25469795554_e3a1d269c1_k

Z historických pamiatok ostrova, treba určite spomenúť pevnosť Pustograd. Tá slúžila proti pirátskym útokom a v súčasnosti je významným archeologickým náleziskom. Nachádza sa neďaleko miesta Tkon.





Unikátnou pamiatok je taktiež kláštor sv. Kozmu a Damiána, postavený v 12. storočí. Tento jediný benediktínsky kláštor v celom Chorvátsku sa rozprestiera na kopci nazývanom Čokovac. Zaujímavosťou je, že miestnych mníchov sa ujal sám Karol IV. a odviedol ich do Prahy, kde mu pomáhali založiť Karlovu univerzitu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostrov Pašman ponúka veľmi dobré podmienky na šport. Nachádza sa tu 6 cyklistických chodníčkov a 10 turistických chodníčkov pre pešiu turistiku. Okrem toho tu nájdete windsurfing, potápanie či tenis. Koná sa tu taktiež množstvo kultúrnych podujatí, ako Medzinárodný folklórny festival v Dobropoljana, veslárke preteky Latinsko idro v Pašmanskom kanáli či škraping, dobrodružné preteky po strmých skalách, ktoré sa tu pravidelne organizujú už od roku 2006.

Milovníkov kúpania zas poteší informácia, že ostrov je veľmi členity a poskytuje množstvo prekrásnych zátok na relax pri vode. Okrem kamienkových pláži tu nájdete aj množstvo piesočnatých. Tie sa nachádzajú prevažne v meste Tkon. Najkrajšie sú za prístavom smerom na juhovýchod. Konkrétne sú to: Plažine, Klanac, Soline. Pre nudistov tu je pláž Sovinje. Samozrejmosťou sú borovicové lesy, ktoré vytvárajú príjemný tieň.

4694-107713411

Keď budete chceť zažiť troška romantiky, odporúčame vám navštíviť južné pobrežie ostrova. Tam medzi starými olivovými a figovými hájmi, sa úkrývajú kamenné domčeky, ktoré majitelia kedysi využívali iba počas zberu olív. Svojou polohou na úplnom okraji morského pobrežia, kilometrami vzdialené od obcí, sú ideálnou regeneráciou od uponáhľaného tempa každodenného života. Prípadne si môžete spraviť výlet na neďaleký ostrov Galešnjak, ktorý má tvar srdca.

ostrov Galešnjak
Ubytovacích možností na ostrove Pašman je menej, ako na susednom Ugljane, preto by ste s prípadnou kúpou nemali dlho otáľať.

Nájsť ubytovanie na Pašmane

zdroj: www.youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments