Ostrov Vis

Ostrov Vis
5 (100%) 3 votes

Dnes by sme vám radi predstavili ostrov Vis, jeden z najvzdialenejších obývaných ostrovov. Rozlohu má 90,3 km2 , počet obyvateľov cca 4300. Tento neveľký kúsok zeme ponúka okrem iného niekoľko pekných a rozmanitých pláží.

Všetky určite stihnete objaviť v priebehu týždňového pobytu, predsa len prejsť z jedného konca ostrova na druhý trvá autom iba pol hodinu. Najvyšší vrch sa volá Hum a má 587 metrov. Vo vnútrozemí nájdeme úrodné polia (pestovanie hrozna, ovocia, zeleniny a olív), na pobreží zas mnoho rybárov. Priemerná teplota sa tu pohybuje okolo 24°C.

Ostrov Vis pohľad zhora

História

Počiatky Visu datujeme od roku 397 p.n.l. kedy Dionysos zo Syraku (Sicília) založil grécku kolóniu menom Issa na mieste dnešného mesta Vis. Neskôr ju ovládli Rimania a následne bola zničená a ostrov bol postupne osídlený chorvátmi. Po ostrove môžeme nájsť zrúcaniny stavieb z obdobia napoleonských vojen. Z novodobých dejín je dôležité spomenúť, že na Vise malo hlavné sídlo osloboditeľské hnutie – Titova jaskyňa. Počas Titovej Juhoslávie nebol ostrov sprístupnený turistom, to sa zmenilo až v roku 1989.

Čo sa oplatí vidieť

Za zmienku rozhodne stojí nádherná príroda ostrova (keďže bol dlho chránený pred turistami) a hlavne jeho pláže. V Komižskom zálive nájdete čisté, kamienkové pláže, pričom niektoré sú ťažšie prístupné a ponúkajú dostatok súkromia. Ich výhodou je aj to, že sú blízko mesta Komiže, kde nájdete všetko potrebné pre pohodlnú dovolenku.

Zátoka ostrov Vis

Ďalšou krásnou plážou je Stiniva, ktorá bola aj ocenená v ankete o najkrajšie pláže. Pri meste Vis je zas obľúbenou pláž Prirovo. Samozrejme ostrov ponúka aj niekoľko nudapláží, napríklad Novo posta, Storo posta, Templuz.

Okrem pláží sa dajú navštíviť aj okolité ostrovčeky, kde nájdete jaskyne: modrú a zelenú. V rámci poznávania ostrova si určite pozrite aj mestá Vis alebo Komiže, kde v lete nájdete aj Medzinárodnú baletnú školu.

kostol na ostrove Vis

V Komiže taktiež môžete zažiť rybárske slávnosti, ktoré sa konajú prvý augustový víkend. Počas dovolenky nezabudnite ochutnať miestne víno odrody Vugava alebo rakiju z domácich liečivých bylín – Isseta.

Na ostrov sa môžete dostať trajektom zo Splitu do prístavu v meste Vis.

Nájsť ubytovanie na ostrove Vis

zdroj: www.youtube.com

Instagram

Michaela
Michaela

Najnovšie články od Michaela (zobraziť všetky)

Komentáre

comments