Pag

Pag
5 (100%) 1 vote

Niekoho napadne možno  pri slove Pag, známy Pažský syr, iného zasa slávna diskotéková pláž Zrče. Každopádne obidvaja majú pravdu. Ostrov Pag je s rozlohou 284,56 km2 piatym najväčším ostrovom na Jadrane.

Nachádza sa medzi ostrovom Rab a mestom Zadar, od ktorého je vzdialený približne 50 km. Pôvodne bol ostrov súčasťou pevniny, no pôsobením tektonických porúch sa časť súčasného pohoria Velebit oddelila od masívu a prasklinu prekrylo more. Od roku 1969 je však ostrov Pag okrem trajektovej dopravy dostupný aj cestnou, pomocou mostu. Most je dlhý 340 metrov a spája ostrov s diaľnicou ZáhrebSplit, spoplatnený však nie je.  Trajektom je zasa ostrov spojený z pevninového prístavu Prizna na ostrovný prístav Žigljen, v severovýchodnej časti ostrova. Celá plavba trvá približne len 15 minút.

Pag

Priemerné teploty na ostrove dosahujú v zime približne 7 °C a v lete je to 27 °C. Väčšia časť ostrova je pokrytá kamenistým krasom, no v juhozápadnej časti je aj dostatok zelene. Zaujímavosťou ostrova je fakt, že súčasné mesto Pag je postavené nanovo, po tom, čo v stredoveku utrpel Pag porážku v bojoch so Zadarom. V roku 1443 začali s výstavbou nového mesta v gotickom štýle,do ktorého pridali aj pár renesančných prvkov.

Tento krok bol v tom čase veľmi netradičný , pretože väčšinou sa zničené mestá opravovali nanovo . V súčasnosti je pôvodné mesto Pag (približne 2 km od nového mesta) súčasťou archeologického výskumu. Z kultúrnych pamiatok na ostrove treba spomenúť kostol Nanebovzatie P. Márie, ktorý je na hlavnom námestí v meste Pag, veža Skrivat, mestská veža či veža mestského opevnenia.

Pag

Ostrov je  známy taktiež produktami ako napríklad: Pažský syr – podobný parmezánu, získava každoročne medzinárodné ocenenia a ročne sa ho  vyprodukuje vyše 200 ton
                                                                                  Pažská čipka je tradičným symbolom mesta, každoročne sa tu koná festival Pažská čipka (približne okolo 20. júna), od roku 2009 patrí chorvátske čipkárstvo medzi chránené dedičstvo UNESCO

                                                                                   Pažská soľ – má dlhoročnú tradíciu na ostrove (juhovýchodne od mesta Pag je možné vidieť aj pôvodné soľné bazény), vyrába sa z morskej vody.

Pag

Pláže na ostrove Pag

Milovníci kúpania a opaľovania sa môžu tešiť na kamienkové ako aj pieskové pláže.  Celkovo tu nájdete 26 pláži, väčších aj menších. Medzi najznámejšie pláže na ostrove patria: Prosika (kamienková),  Ručica (kamienková),  Čista plaža (piesková), Caska a Zrče (piesočnato-kamienkové)

 island-of-pag-1135132_1920

Ubytovanie

Na ostrove na vás čaká vyše 700 ubytovacích možností od rôznych hotelov, apartmánov až po dovolenkové vily.  Vzhľadom  na počet turistov, ktorí každoročne navštívia ostrov, sú ale ubytovacie kapacity pomerne rýchlo vyčerpané.

Nájsť ubytovanie na ostrove Pag

zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments