Plitvické jazerá

Plitvické jazerá
4.9 (97.14%) 7 votes
Bezpochyby najznámejším národným parkom v Chorvátsku sú Plitvické jazerá, po chorvátsky Plitvička jezera alebo jednoducho skrátené Plitvice. Tento prírodný „poklad“ navštívil aj známy Winnetou, keď tu natočil všetky svoje filmy, vrátane toho na „striebornom jazere“.

Plitvické jazerá sú terasovitá sústava sladkovodných jazier poprepájaná vodopádmi a kaskádami. Na celkovej rozlohe takmer 300 km2 tu môžeme objaviť 16 jazier rôznej veľkosti a hĺbky (najväčšie jazero Kozák, je viac ako 2400m dlhé a viac ako 47m hlboké) a približne 90 vodopádov, pričom najväčší z nich, vodopád Plitvica je vysoký až 78 m. Národný park Plitvické jazerá je oficiálne národným parkom od roku 1949 a súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1979. Plitvické jazerá sú vzdialené od Bratislavy asi 530 km a nachádzajú sa na hornom toku rieky Korana medzi pohoriami Mala Kapela a Pljesivica, neďaleko hranice s Bosnou a Hercegovinou. Do parku vedú dva vchody (v dolnej časti, Ulaz 1 – Rastovača, Ulaz 2 – Hladovina) a pri každom je veľké platené parkovisko aj s možnosťou občerstvenia.

 

plitvické-jazerá

Po zaplatení vstupného, ktoré je približne 110 – 180 HRK, dostanete okrem vstupenky aj plánik areálu spolu s trasami autobusu a lodí (doprava je zahrnutá v cene). V parku totiž premáva špeciálny vláčik a parník na jazere Kozjak. Na prehliadku národného parku vám odporúčame vyhradiť si aspoň 3 až 6 hodín, ak si to chcete poriadne užiť a vyfotografovať, tak aj o hodinu viac. V rámci parku sú však aj nedostupné oblasti ako napr. lokality endemitov (lúka so 42-ma druhmi orchideí alebo druhá so 16-timi druhmi ľalií), či oblasti pralesov.

Taktiež je zakázaný akýkoľvek lov rýb alebo rakov. V okolitých lesoch žijú jelene, srny, diviaky, líšky a kuny.  Voda v Plitvických jazerách má rôzne farby, od smaragdovo zelenej až po sýto modrú a teplota v jazerách sa pohybuje okolo 24 °C v lete a v zime jazerá dokonca zamŕzajú. Prekvapivo je voda vo všetkých jazerách  pitná. Kúpanie je však v jazerách prísne zakázané.

Ubytovanie v Plitvických jazerách

Podobne ako v národnom parku Kornati  ani na  Plitvických jazerách nezoženiete  ubytovanie ľahko. No blízke okolie ako napr. Smoljanac, Plitvické Selo a pod. poskytujú dostatočné ubytovacie kapacity. Ak vás láka návšteva Plitvických jazier, neváhajte si vybrať zo širokej ponuky ubytovania.

Nájsť ubytovanie v Plitvických jazerách

 

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments