Poreč

Poreč
4.5 (90%) 6 votes

Poreč  je turistické mesto ležiace na západe polostrova Istria. Má približne 17 000 obyvateľov a jeho hlavný zdroj príjmov tvorí turizmus a potravinársky priemysel.


Súčasťou mesta Poreč je aj 400m vzdialený ostrov Sv. Nikoli, ktorý ponúka taktiež ubytovacie možnosti. Prímorské mesto Poreč je rozčlenené na viacero letovísk, medzi ktoré patria napr.: Solaris, Lanterna, Plava laguna, Zelena laguna či Brulo.

Poreč - promenáda

Všetky tieto letoviská sú však prepojené aj turistickým vláčikom, ktorého cena je približne 15 HRK. V celom starom meste je zriadená pešia zóna, takže svoje auto budete musieť nechať v novej časti, kde je vybudované parkovisko, neďaleko autobusovej stanice.

Centrum mesta sa však oplatí navštíviť, nakoľko ponúka niekoľko nádherných pamiatok ako aj typické úzke chorvátske uličky.  Z pamiatok treba spomenúť dve obranné veže, ktoré pripomínajú obdobie Byzantskej ríše. Jedna z nich je päťuholníková a druhá okrúhla.

Poreč - výhľad na mesto

V súčasnosti si môžete vychutnať kávu a výhľad na mesto z oboch veží. Spomienkou na Benátsku republiku je zas Leví dom. Okrem toho tu nájdete aj Románsky dom z 13. storočia, ako aj Palác Zuccato, ktorý ponúka gelériu moderného umenia. Bezpochyby najväčšou pamiatkou mesta Poreč však zostáva Bazilika svätého Eufrázia. Tá pochádza už zo 6. storočia a v roku 1997 bola zapísaná do kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pre tých čo sem prišli hlavne za kúpaním, bude pozitívnou správou, že Poreč má až 37 km dlhé pobrežie, takže o pláže tu nebude núdza. Navyše väčšina pláži je zo zadnej strany krytá borovicovými lesmi, takže chládku pred silným slnkom bude dosť. Pieskové pláže tu však veľmi nenájdete, skôr môžete očakávať pláže z jemného štrku či skál.

kostol v Poreči

Ak vás vylihovanie na pláži prestane baviť, môžete navštíviť neďaleký aquapark. Tam na vás čaká 12 šmyklaviek, rôzne bazény či množstvo reštauráciíí a bufetov. Poreč je však známy aj svojou vášňou k cyklistike a tak tu nájdete množstvo cyklotrás, ako aj požičovní bicyklov.

úzke uličky Poreču, Chorvátsko

Ak si budete chcieť spraviť výlet do okolia, tak vám odporúčamé neďaleký ostrov sv. Nikolam, na ktorý sa dostanete rýchločlnom, 300-metrovú jaskyňu Barredine či talianské Benátky. Keď už budete unavený z toľkého chodenia, môžete využiť turistický vláčik, ktorý premáva z jednej časti pobrežia na druhú.

západ slnka v Poreči, Chorvátsko

Ak budete v Poreči hľadať vhodné ubytovanie, tak sa môžete tešiť na rôzne pekné hotely, ako aj súkromné apartmány.

Nájsť ubytovanie v Poreči

zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments