Pula

Pula
5 (100%) 4 votes

Ak ste milovníkom rímskej kultúry a pamiatok, určite by ste si nemali nechať ujsť výlet do tohto históriou opradeného klenotu Istrie, ktorého história siaha zhruba do 6 storočia p. n. l.. Spočiatku bola Pula osídľovaná ilýrskym kmeňom Histriou, neskôr sa stala súčasťou kolónie Rimanov.

Najznámejšia kultúrna pamiatka, ktorá tu zostala práve po Rimanoch je rímsky amfiteáter známy aj ako „Aréna“ . Stavbu amfiteátra začal cisár Augustus, pokračoval Flavian a do dnešného eliptického tvaru o šírke 100 m a dĺžke 130 m ho v druhej polovici 1. st. n. l. nechal prestavať Vespasian. Amfiteáter síce trošku utrpel za vlády Benátčanov, ktorý ho používali hlavne ako zdroj materiálu na výstavbu svojej základne, ale stále zostal pomerne zachovalý. V lete sa tu konajú rôzne divadelné a filmové predstavenia.

Pula

Pohľad zhora na amfiteáter v Pule

Ďalej v jeho podzemných chodbách môžete nájsť expozíciu z rímskeho obdobia ako aj tajomstvá pestovania olív a hrozna z obdobia antiky. Okrem amfiteátra stojí určite za pozretie, v najväčšom meste Istrijskej župy,  aj Augustov chrám, po ktorom vás bude sprevádzať sprievodca.
Pula však okrem rôznych pamiatok ponúka aj svoje typické úzke uličky, v ktorých nájdete množstvo kaviarničiek a reštaurácií s typickou chorvátskou kuchyňou. Okolie mestečka Pula ešte skrášľuje Národný park Brijuni, ktorý pozostáva z nádherných dvoch ostrovov a množstva malých ostrovčekov. Na tomto súostroví sa nachádza aj safari park, pevnosť Brijuni, ako aj ruiny rímskeho letohrádku.

Tipom na výlet alebo aktivitu môže byť aj podvodná atrakcia v podobe potopenej lode, ktorá je spríjemnením potápania, či rôzne vodné tunely a jaskyne. Veľmi obľúbeným výletom býva aj návšteva talianskych Benátok loďou priamo z Puly. Okrem toho je Pula  vhodným miestom pre cyklistických a futbalových nadšencov. Svoje domáce zápasy tu hráva prvoligový chorvátsky klub NK Istra 1961.

Ubytovanie v Pule

Pokiaľ vás zaujala Pula so svojou bohatou históriou,  neváhajte si vybrať zo širokej ponuky ubytovania pre vašu dovolenku. Na ubytovanie v Pule máte k dispozícii vyše 900 rôznych ponúk, takže je len na vás, pre ktorú sa rozhodnete.

Nájsť ubytovanie v Pule

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments