Rab

Rab
3.5 (70%) 4 votes

Ostrov Rab, prezývaný aj chorvátsky Karibik, patrí do Kvarnerských ostrovov. Rozprestiera sa medzi ostrovmi Pag, KrkCres. Jeho približná rozloha je 94 km2. Povrch ostrova je prevažne hornatý a rozprestiera sa tu vápencové pohorie Kamenjak s najvyšším vrchom Stráža (408m).

Toto pohorie zároveň slúži ako ochrana pred studenými prúdmi vetra zo severovýchodu. Podnebie je tu však mierne a priemerne teploty v lete dosahujú okolo 24°C. Zároveň je tu aj vysoký počet hodín slnečného svitu (2500), čo robí tento ostrov jedným z najslnečnejších.  Na severovýchode ostrova sa nachádza časť Loparsky polostrov, ktorý pripomína roztvorenú dlaň. Je ohraničený dvoma zálivmi Lopar a Crnika. Celý polostrov je veľmi členitý a známy svojimi vynikajúcimi plážami, z ktorých najpopulárnejšia je Rajská pláž.

V severozápadnej časti sa zase rozprestierajú dve hlboké zátoky Kamporska draga a Supetarska draga. Práve Kamporsku dragu zo severovýchodnej strany ohraničuje polostrov Kalifront s lesnou rezerváciou Dundo (od roku 1949). V tejto lesnej a botanickej rezervácii sa nachádzajú  lisnaté stromy, napr. duby cesminovité, ktoré sú aj tisíc rokov staré. Okrem toho tu z ihličnanov nájdete rôzne druhy borovíc (borovica halepská, borovica pínia, borovica čierna a pod.). Všetky chodníčky v rezervácii sú dostupné pre turistov či cyklistov, no vstup autom sem možný nie je.

Rab

Z najväčších stredísk ostrova Rab treba spomenúť sídla ako: Lopar, Rab, Palit, Kampor, Mundanija či iné. Práve mesto Rab je strediskom cestovného ruchu. V lete sa tu taktiež konajú tradičné slávnosti, ktoré každoročne privítajú množstvo turistov.
Ostrov Rab je aj veľmi obľúbenou základňou jachtárov ale taktiež nudistov. Práve v zátoke Kandarola sa nachádza prvá a najstaršia nudistická pláž v Európe, ktorej zakladateľom bol britský kráľ Eduard VIII.

Rab

Na Ostrov Rab sa dostanete výletnými loďami z ostrova Pag či Krk. Taktiež sem premávajú trajekty do prístavu Stinica, ktorý od roku 2012 funguje ako náhrada za starý prístav Jablanac.

Ubytovanie na ostrove Rab ponúkajú rôzne hotely, kempy či súkromné vily, čiže návštevníci majú pestrú paletu výberu ubytovania.

Nájsť ubytovanie na Rabe

[envira-gallery id=”911″]

 

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments