Rijeka

Rijeka
3.9 (77.14%) 7 votes

Rijeka je mesto s najväčším nákladným prístavom v Chorvátsku. Nachádza sa v severnej časti tejto jadranskej krajiny, približne 26 km od slovinských hraníc.


Zároveň je Rijeka aj akousi križovatkou ciest, kde okrem letiska nájdete aj dôležité železničné spojenie medzi Rijekou a Záhrebom. Okrem toho je v blízkosti mesta vybudovaní aj tunel, konkrétne v pohorí Učka, ktorý motoristom výrazne skrátil cestu na západoistrijské pobrežie. Symbolom mesta Rijeka sa stala “morčić”, postavička černoška v turbane. Námorníci ju nosili pri svojich plavbách aby ich ochránila od všetkého zlého.

Rijeka

Rijeka nie je typickým dovolenkovým mestom pre turistov, no svojím návštevníkom má naozaj čo ponúknuť. Za návštevu určite stoja pozostatky mestského opevnenia, ktoré na niektorých miestach dosahujú výšku až takmer 3 metre. Z rímskeho obdobia sa tu zachoval ešte rímsky oblúk (Rimski luk), ktorý sa nachádza v strede mesta. Peknými kultúrnymi pamiatkami sú taktiež: mestská veža s hodinami (Gradski toranj pod uriloj) na hlavnom námestí, radnica, kapucínsky kostol či barokový kostol sv. Vida (Sveti Vid). Milovníkov kultúry potešia aj rôzne múzea (námornícke, historické, prírodovedecké), ktoré sa v meste nachádzajú.

Rijeka

Samotná Rijeka v minulosti dosť trpela vo svojom rozvoji, no po druhej svetovej vojne a priradení mesta Juhoslávií, sa jej rozvoj posunul dopredu. V dnešnej dobe je to hlavne mesto, v ktorom sa konajú rôzne kongresy či veľtrhy. Rijeka taktiež každoročne organizuje medzinárodný rijecký karneval, ktorý je piatym najväčším na svete. Tisíce ľudí sa prezlečie do masiek a spojením starých tradícií vytvoria karneval podobný tomu benátskemu.

O zábavu v meste sa postarajú aj rôzne hudobné kluby, diskotéky, bary či kasíno. Z kultúrnych akcií však treba ešte spomenúť aj Rijecké letné noci (Riječke ljetne noći), Melodie Istrie a Kvarneru či velkú púť k Matke Božej Loretánskej na Trsat. Na výlety z Rijeky sa dá vyraziť aj do neďalekých miest: Opatija, Grobnik, Kastav či Crikvenica.

Rijeka

Kúpanie v meste je možné na predmestí mesta, v zátoke Kostanj, kde je prístup na pláž upravený aj pre invalidov. Taktiež obľúbenou je pláž Ploče, pri plaveckom štadióne, ktorá bola ocenená modrou vlajkou za kvalitu poskytovaných služieb a čistotu mora. Kúpanie ešte odporúčame v neďalekej obci Preluka, 13 km severozápadne.
Športový nadšenci sa budú môcť vybrať na návštevu do niektorej zo športových hál (Centar Zamet, Kantrida, Dvorana Mladosti) či futbalový štadión miestnej NHK Rijeka. Taktiež sa v neďalekom Grobniku nachádza pretekárska dráha pre automobilové a motocyklové preteky.

Rijeka

Ubytovanie

V meste Rijeka so 170 000 obyvateľov sa nachádza vyše 150 ubytovacích možností od rôznych hotelov či apartmánov až po súkromné domy.

Nájsť ubytovanie v Rijeke

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments