Rovinj

Rovinj
3.2 (63.33%) 6 votes

Chorvátske mesto Rovinj, sa rozprestiera na západnom pobreží polostrova Istria a zo severozápadu hraničí s Limejským zálivom. Z historického hľadiska bol Rovinj osídľovaný už približne v dobe bronzovej a železnej.


Z počiatku to bol len ostrov, na ktorom v 16. storočí žilo len 2800 obyvateľov. O sto rokov neskôr populácia už vzrástla na 5000 obyvateľov a v 18. storočí ich už bolo 14 000. Ostrov už tak bol na veľký počet obyvateľov primalý. Preto v roku 1743, bol umelo zeminou vyplnený kanál medzi ostrovom a pevninou. Z ostrova Rovinj sa teda stal umelo vytvorený polostrov.  Následne patril Rovinj pod nadvládu Rakúsko-Uhorska  a v roku 1821 získal štatút mesta.Po rozpade Rakúsko-Uhorska ho získali pre seba Taliani a od roku 1947 bol súčasťou Juhoslávie.  Z historických pamiatok tu treba spomenúť hlavne farský kostol svätej Eufémie. Tento barokový kostol z. roku 1736 sa vypína na vrchole starého mesta. Na 60 metrovej vysokej veži sa zároveň nachádza 6 metrová otáčavá socha sv.  Eufémie. Vo vnútri kostola zase môžete objaviť sarkofág sv. Eufémie, ktorý na pobrežie podľa legendy vyplavilo more.

Rovinj

kostol sv. Eufémie

Na námestí  pri prístave je Balbiho oblúk (Balbijev luk), na mieste, kde kedysi stála mestská brána. Ďalej sa tam nachádza baroková radnica (vijećnica) a hodinová veža (toranj za sat) , ktoré pochádzajú zo 17 storočia. Pre mesto Rovinj sú typické aj úzke uličky historického centra, ktoré dotvárajú atmosféru jedného z najromantickejších miest Istrie. V rôznych kaviarničkách, baroch či reštauráciách si môžete pochutnať na miestnych špecialitách.

Z vína sa odporúča piť odroda malvazija a v reštauráciách špeciality z rýb. Taktiež je tu typická konzumácia hľuzoviek, ktorých tu rastie veľké množstvo takmer celý rok. Tieto prvotriedne huby milujú tunajšie miestne teplotné výkyvy. Okrem toho ponúka centrum aj nočnú zábavu pre mladých, kde v južnej časti Rovinju sa nachádza veľké zábavne centrum Monvi.  Tu sa schádza mládež na diskotékach, kde im hrajú domáci či zahraniční hudobníci. Z kultúrnych akcií treba spomenúť aj:  Večery rybárskej tradície (každoročne sa konajú 5.7 a 30.8.) či Noc svätého Vavrinca (10.8).

Rovinj

Pre milovníkov pláží Rovinj ponúka krásne kamienkové pláže a čisté more. Popri plážach vedie promenáda lemovaná borovicovými lesmi a cyklistické chodníčky. Vyznávači potápania zase určite uvítajú možnosť preskúmať vrak lode Baron Gautch, potopenej v roku 1914.

Mesto Rovinj získalo taktiež v roku 2008 ocenenie Modrý kvet za najlepšie upravené mesto na pobreží a Turistický kvet kvality v Chorvátsku.

Ubytovanie

Hotely v Rovinji, sú pravidelne umiestňované v súťažiach medzi TOP hotelmi na svete. Preto ak vás Rovinj očaril, určite nebudete sklamaní ani jeho ubytovaním.

Nájsť ubytovanie v Rovinji

[envira-gallery id=”872″]

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments