Šibenik, mesto nadýchané históriou, sa rozprestiera medzi Zadarom a Splitom, pri ústi rieky Krka. Niekedy sa prezýva aj Krešimírovo mesto, podľa chorvátskeho kráľa Krešimíra IV, ktorý mesto v 11. storočí založil.
Status mesta mu však bol priznaný až v roku 1298, no i tak je najstarším chorvátskym mestom. Potom sa dostal Šibenik pod nadvládu Benátok zhruba na 300 rokov a neskôr patril Rakúsku. Až po prvej svetovej vojne, na základe Rapallskej zmluvy sa stal Šibenik súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Počas druhej svetovej vojny ako aj v bojoch na začiatku 90tych rokov, bolo mesto z časti poškodené. Zaujímavosťou je, že Katedrála sv. Jakuba, ktorá patrí medzi najväčšie zaujímavosti Šibeniku, bola počas vojny medzi Chorvátmi a Srbmi takmer zničená.
Delostrelecký granát zasiahol katedrálu a prerazil strechu ale ostal nevybuchnutý. Následne ho až pyrotechnici zneškodnili. V roku 2000 katedrálu zaradili do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na jej stavbu dokonca nebola použitá ani jedna tehla alebo drevo. Za materiál si zvolili vápenec z neďalekých lomov a mramor z ostrova Brač.
Oproti katedrále máte zase možnosť spozorovať renesančnú radnicu zo 16teho storočia. Práve táto radnica sa často stáva motívom pohľadníc. Z pamiatok by mohli spomenúť ešte Biskupský palác, Kniežací palác, kostol sv. Františka či kostol sv. Barbory. Okolie mesta Šibenik zase chránia pevnosti sv. Michala (tvrđava sv. Mihovila), sv. Ivan či Šubičevac. Jedinou pevnosťou pri Jadrane je však pevnosť sv. Mikuláša (tvrđava sveti Nikola), ktorá má základy z kameňa a poschodia postavené z tehál, aby lepšie odoláva delám nepriateľov. Armáda túto pevnosť opustila v 70. rokoch 20. Storočia a následne prešla rekonštrukciou.
V letných mesiacoch Jún a Júl sa v Šibeniku koná Medzinárodný detských festival. Vtedy začne mesto patriť deťom a uskutočňujú sa tu prezentácie domácich a zahraničných súborov, tvorivé dielne či vzdelávacia časť. V auguste návštevníkov zase privítajú mužské ľudové spevácke skupiny. Tí, ktorí sa do Šibenika vyberú v septembri, sa môžu tešiť na stredoveké trhy. Tie okrem vlastných trhov a množstva remeselníkov, zahŕňajú aj bohatý kultúrny či zábavný program.
Šibenik je taktiež stvorený na vodné atrakcie ako vodné lyžovanie, potápanie či windsurfing. Pre tých, ktorým chýba adrenalín, je tu možnosť skočiť si bungee jumping, zo Šibenického mosta. Taktiež je tu kopec kaviarničiek, barov či diskoték pre nočný život.
Ubytovanie
V meste Šibenik nájde približne tristo druhov ubytovacích zariadení, čo vzhľadom na veľký počet dovolenkárov nie je až tak veľa. Preto ak plánujete dovolenku v Šibeniku, tak si svoje ubytovanie zarezervujte čím skôr.
Zdroj: youtube.com
michal
Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)
- Ostrov Pašman - 13. mája 2018
- Petrčane - 4. marca 2018
- Biograd na Moru - 25. februára 2018