Split

Split
5 (100%) 1 vote

Mesto s viac ako 1700 ročnou históriou je hlavným hospodárskym a kultúrnym  strediskom Dalmácie, no zároveň aj najväčším mestom na chorvátskom pobreží (200 000 obyvateľov). Split sa nachádza medzi Kaštelským zálivom a Splitským prielivom.

Zo severu a severovýchodu je  chránený pohoriami Kozjak a Mosor. Split patrí zároveň k najslnečnejším miestam v Európe, na Jadrane mu patrí druhá pozícia tesne za Hvarom. V júli tu priemerná teplota dosahuje príjemných 26,2 °C. Zimy sú zase prevažne mierne a vlhké.  Najtypickejšou črtou tohto mesta je však bezpochyby jeho prístav.
Split má najznámejší osobný a nákladný prístav pre všetky výletné, diaľkové a nákladné lode v širokom okolí. Z tohto prístavu vedie aj množstvo trajektových liniek do blízkeho Talianska. Okrem toho toto prímorské mesto ponúka turistom aj svoju železničnú a autobusovú stanicu či letisko.

Split

Split je  bohatý aj na kultúrne pamiatky. Najznámejšou z nich je Diokleciánov palác (Dioklecijanova palača), ktorý bol vybudovaný na prelome 3. a 4. storočia rímskym cisárom Diokleciánom ako jeho sídlo po abdikácií v roku 305. Neskôr sa mesto postupne rozvíjalo vo vnútri hradieb opusteného paláca. Ešte dnes žije za hradbami takmer 3000 ľudí. Z ďalších pamiatok určite treba spomenúť Kostol sv. Trojice, ktorý bol  v poslednej dobre reštaurovaný a otvorený býva len nepravidelne.

Pri prechádzke mestom  určite neprehliadnete aj Národné námestie (Narodni trg) s palácmi Karepićú a Kambjú. Pri okraji mesta smerom na Solin je zase zachovaný akvadukt z 3. storočia, ktorý sa využíva dodnes. Okrem pamiatok ponúka Split aj veľa múzeí. Medzi najznámejšie patria: Etnografické múzeum, Múzeum chorvátskych archeologických pamiatok a Múzeum histórie námorníctva.

split

Pre športových fanúšikov sú tu dva moderné štadióny Hajduku Split (jeden futbalový a jeden plavecký). Okrem toho je tu aj tenisová škola, jazdecká škola, požičovňa vodných atrakcií a člnov, ako aj množstvo volejbalových ihrísk. Pri kúpaní v Splite môžete takisto využiť aj 6 mestských kúpalisk.

Ubytovanie

Pri dovolenke v meste Split na vás čaká vyše 2000 rôznych ubytovaní, ale vzhľadom na veľký počet turistov, ktorý každoročne navštívia Split, si rezerváciu netreba nechávať na poslednú chvíľu.

Nájsť ubytovanie v Splite

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments