Ugljan

Ugljan
3 (60%) 2 votes

Ugljan je ostrov rozprestierajúci sa v Severnej Dalmácii, konkrétne oproti mestu Zadar. Susedí s ostrovom Pašman, s ktorým je spojený mostom cez prieplav Mali Ždrelac.

V súčasnosti sa Ugljan považuje za akési predmestie Zadaru, keďže od tohto turistického centra ho delí len 2,2 námornej míle. Spojenie medzi týmito dvoma turistickými destináciami zabezpečuje spoločnosť Jadrolinija pomocou trajektov, ktoré premávajú od 6 rána do 23.00. Cesta trvá približne 25 minút a stojí 18 HRK. Ostrov Ugljan  má približne 50 km2 a 7 600 obyvateľov. Skladá sa zo 7 dediniek: Poljana, Lukoran, Preko (prístav trajektov), Kali, Kukljica, Sutomišćica a Ugljan, ktorá je aj najznámejšia.

Ugljan, trajekt

Ostrov je však známy predovšetkým pestovaním olivovníkov. Tie majú na ostrove už dlhoročnú tradíciu a ročne sa tu dopestuje cez 200 000 olív. Vzhľadom na dobré klimatické podmienky sa na ostrove pestujú taktiež figovníky či vinič. Udomácnil sa tu aj rybolov.

Z historických pamiatok vám určite odporúčame navštíviť benátsku pevnosť sv. Michala z 13. storočia, ktorá sa nachádza na kopci v blízkosti centra Preko. Po výstupe na ňu sa vám naskytne nádherný výhľad na široké okolie. Za pozretie však stojí aj zvonica barokového kostola sv. Vavrinca v Kali, kaštieľ rodiny Beršić zo 17. storočia či typické dalmatínske kamenné domy.

Sv. Michal Ugljan

Čo sa týka zábavy a nočného života, tak Ugljan je skôr to pokojnejšie miesto na dovolenku. Potešiť vás však môže „Týždeň Fritulí a folklóru“ (frituli sú malé sladké šištičky), Tunuare – rybárska slávnosť na Jadrane, počas ktorej sa organizuje sprievod lodí cez Zadarský kanál či Kultúrne leto mesta Ugljan (Šetemoni Ugljonskih Guštov).
Milovníci výletov si môžu prezrieť napríklad jaskyňu Špilja, ktorá leží nad zálivom Željina či vydať sa na výlet do historického Zadaru. Pekný výlet je aj loďkou na ostrov Galešnjak, ktorý je prezývaný aj ostrov lásky, keďže jeho tvar pripomína srdce.

Galešnjak ostrov

Ostrov Ugljan svojím návštevníkom ponúka rôzne druhy pláži, takže sa budete môcť kúpať aj na betónovej či pieskovej pláží. Pekná betónová pláž Jaz sa nachádza v mieste Preko a je ocenená aj modrou vlajkou za svoju čistotu mora a kvalitu služieb. Z pieskových pláži, treba spomenúť napríklad pláž Kostanj, na západnej strane ostrova pri mieste Kulijca, ktorá je vhodná pre deti či neplavcov.

pláž Ugljan

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku na ostrove Ugljan, tak si budete môcť vybrať z vyše 400 ponúk na ubytovanie, od rôznych hotelov na pláži, až po súkromne apartmány od domácich.

Nájsť ubytovanie na Ugljane

zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments