Varaždin

Varaždin
3 (60%) 2 votes

Varaždin je chorvátske mesto, ktoré sa rozprestiera približne 85 km severozápadne od Záhrebu a asi 30 km od maďarských hraníc. 


Je to mesto bohaté predovšetkým na históriu a kultúrne pamiatky. Založené bolo približne okolo roku 1180 a už v roku 1209 získalo štatút kráľovského mesta. Budovy a sídla boli pôvodne stavané v stredovekom štýle. V apríli 1776 však Varaždin zasiahol mohutný požiar. Ten zničil veľkú časť mesta a dôležité úrady či sídla sa presunuli späť do Záhrebu. Varaždin sa však z tejto katastrofy spamätal a postupne opäť rozvíjal. Mesto prijalo nariadenie, že po deviatej hodine večer, musia byť uhasené všetky ohne, vrátane tých v peciach a kachliach.

Varaždin,Chorvátsko

Strážnici z veže v kostole sv. Mikuláša potom hlásili každý komín, z ktorého po deviatej stúpal dym a vinníka potrestali. Nové stavby v meste však vznikali na pôvodných miestach a základoch, takže sa stredoveké rysy podarilo ako tak udržať. Vďaka svojmu prepychu, množstvu kultúrnych a spoločenských udalostí si mesto vyslúžilo aj prezývku „malá Viedeň“.

V meste Varaždin odporúčame navštíviť rozhodne palác Herzer, ktorý bol postavený koncom 19. storočia. V paláci je od roku 1954 zriadené Entomologické múzeum, v ktorom je možné vidieť niekoľko tisíc druhov hmyzu ako aj kolekciu sušených rastlín. V centre mesta sa taktiež rozkladá aj Námestie Kráľa Tomislava, na ktorom sa nachádza najstaršia mestská budova – gotická radnica z 15. storočia. Bezpochyby najväčším lákadlom mesta Varaždin je však miestny hrad Stari Grad (Starý Hrad).

Stary grad - VaraždinJe umiestnený v anglickom parku a obklopený mohutnými valmi. Pôvodne bol postavený v 12 storočí, ale v 16. storočí ho prestaval talianský architekt Domenico dell’Allio. Neskorší majitelia z rodu Erdödy však ešte spravili zopár úprav v barokom štýle. Od roku 2005 je hrad na čakacom liste do zoznamu pamiatok UNESCO.
Dejiskom významných kultúrnych udalosti v meste býva Národne divadlo z roku 1873. V centre mesta však okrem historického jadra nájdete aj veľkú pešiu zónu, kaviarničky, pekárne a obchody. Varaždin je aj sídlom jednej z najlepších fakúlt informačných technológií v Chorvátsku.

Ubytovanie vo Varaždine

Ubytovanie vo Varaždine ponúka menej ubytovacích možností ako nájdete v prímorských letoviskách, avšak aj tu sa nájdu útulné apartmány, hotely či penzióny za rozumné ceny.

Nájsť ubytovanie vo Varaždine

 

zdroj: www.youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments