Zadar

Zadar
4.2 (84%) 5 votes

Pre všetkých, ktorí si vybrali na dovolenku severnú Dalmáciu je výlet do Zadaru tou správnou voľbou. Toto históriou opradené mesto s viac ako tritisíc ročnou históriou sa nachádza na Jadranskej magistrále zhruba 20 km od diaľnice A1 Záhreb – Split.

Od marca 2015 sa v Zadare nachádza aj nový prístav „Gaženica“ (juhovýchodne od historického jadra) kam sa presunuli všetky trajekty a odbremenili tak mestský prístav, kde naďalej kotvia ostatné lodné linky. Práve v blízkosti tohto prístavu bol postavený Morský organ podľa architekta Nikoli Bašicé.

zadar

Mestská brána, Zadar

Tento organ je zvláštny svojím tvarom, ktorý tvorí niekoľko radov schodov s postupným klesaním k moru. Pod schodmi sa nachádza 35 prieduchov rôznych tvarov, dĺžok a priemerov. Na rúrkach sa nachádzajú tzv. labiumi (píšťaly), ktoré hrajú 7 akordov po 5 tónoch. Nad kanálom sú vystavené kamenné schody, cez ktoré vychádza morom vytlačený zvuk.
Najcennejšou pamiatkou akú Zadar má, je predrománský poschodový kostol sv. Donáta z 9. storočia, ktorý je 27 metrov vysoký. Za pozretie stojí aj katedrála sv. Anastázie, z ktorej zvonice je nádherný výhľad na celý Zadar. Na Národnom námestí sa  nachádza Mestská strážnica, ktorá bola vo vojne veľmi poškodená, no v súčasnosti je už zreštaurovaná a každoročne privíta množstvo turistov. Pre Zadar je typická aj výroba liehovín a likéru, konkrétne likéru Maraskino. Zaujímavosťou je  aj miestna tržnica ovocia a zeleniny, ktorá patrí medzi najväčšie a najvychytenejšie na celom pobreží.

Okrem toho Zadar ponúka aj bohaté športové vyžitie, hlavne vo vodnom športe. Vyblázniť sa tu môžete na windsurfingu, jachtingu, potápaní či podmorskom rybolove. Na ostatné druhy športu je určená moderná športová hala Višnjik či futbalový štadión klubu NK Zadar. Na svoje si v tomto meste prídu aj mladí ľudia, ktorí hľadajú nočný život. Zadar ponúka množstvo barov a diskoték ako napríklad: “Arsenal”, “Maraschino”, “Medusa”, “Mango”, “Maya pub”. Veľmi obľúbený je aj takzvaný “splnový festival” – Noć punog miseca , ktorý sa koná pri príležitosti splnu mesiaca.

Ubytovanie v Zadare

Ak si vyberiete na svoju dovolenku mesto Zadar, určite to nebude krok vedľa. Tradičné prístavné mesto vám ponúka vyše 1000 možností na ubytovanie. Je už len na vás vybrať si to vhodné a objednať.

Nájsť ubytovanie v Zadare

 

zadar

Typické trajekty pre Zadar

 

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments