Záhreb

Záhreb
3.2 (64%) 5 votes

Záhreb, chorvátsky Zagreb, sa rozprestiera na rieke Sáve, južne od známeho pohoria Medvednica.  Prvá písomná zmienka z oblasti dnešného mesta pochádza už z roku 1093. V súčasnosti je toto mesto hlavným a zároveň aj najväčším mestom Chorvátska.

Na rozlohe 641,29 km² tu má svoj domov 792 875 obyvateľov (2011). Svojou geografickou polohou je Záhreb zároveň aj akousi  spojkovou medzi západnou a východnou Európou.Centrum mesta by sme taktiež mohli rozdeliť na dve časti a to Gornji Grad a Dornji Grad. V hornom meste (Gornji Grad) počas prechádzky nájdete rôzne historické budovy a kostoly. Taktiež tu na Markovom námestí  zasadá chorvátska vláda a parlament. Okrem toho sa tu nachádza aj kostol Svätého Marka, jedna z najstarších pamiatok Záhrebu. Ďalším symbolom a zaujímavosťou mesta je Lotrščáková veža (Kula Lotrščák) z ktorej je prekrásny výhľad na celý Záhreb.  Zaľúbencom zase odporúčame prechádzku cez Strossmayerovú promenádu, prezývanú aj Štros. Je to prvá promenáda v meste a patrí medzi tie najromantickejšie.


Dolné mesto (Dornji Grad) je spojený s Horným mestom lanovkou, ktorá bola vybudovaná ešte v roku 1888. Dolné mesto zase ponúka množstvo parkov, múzeí, reštaurácií a obchodov.

Trošku netradičnou no o to viac zaujímavou atrakciou je Múzeum rozpadnutých vzťahov. Je víťazom o najnápaditejšie múzeum roku 2011. Nájdete v ňom množstvo rôznych predmetov z celého sveta, ktoré ľudia po rozchode so svojou polovičkou venovali múzeu.

zahreb

Chorvátske národné divadlo v Záhrebe

Záhreb vo svojom centre taktiež ukrýva Botanickú záhradu, ktorá bola založená už v roku 1890. Slúži hlavne na výskum a ochranu pôvodných rastlín, ktorých je viac ako 5500. Vstup do záhrady je zadarmo.
Športových nadšencov zase poteší, že Záhreb ponúka bohaté možnosti na športové vyžitie. Okrem aktívneho športovania sa však môžete ísť pozrieť aj na futbal. V Záhrebe vás čakajú tri prvoligové tými: Dynamo, Lokomotíva a NK Zagreb. Pre fanúšikov hokeja zase Záhreb ponúka možnosť navštíviť miestny Medveščák Zagreb, ktorý účinkuje v KHL.

Mladý ľudia, hľadajúci nočný život, uvítajú množstvo barov, kaviarní a klubov. Medzi známejšie patria: Hemnigway, Vertigo bar, Školu. Pre tancujúcich odporúčame Saloon, Gjuro II či Močvara.

Ubytovanie v Záhrebe

Záhreb a blízke okolie ponúkajú cez 700 rôznych možností na ubytovanie. Vzhľadom  však na veľký počet turistov, ktorý každoročne navštívia toto mesto, sa s rezerváciou treba poponáhľať.

Nájsť ubytovanie v Záhrebe

Zdroj: youtube.com

Instagram

michal

michal

zakladateľ portálu ochorvatsku.sk a vášnivý cestovateľ. Miluje online marketing a šport. Vo svojom voľnom čase sa rád učí novým veciam.
michal

Najnovšie články od michal (zobraziť všetky)

Komentáre

comments